more_horiz
Wiadomości

Historyczne znalezisko na Syberii. Bardzo dobrze zachowane szczątki mamuta

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 17:25
Rosyjscy naukowcy pracują nad wydobyciem doskonale zachowanego szkieletu mamuta włochatego z jeziora w Północnej Syberii. Szczątki zwierzęcia zostały odkryte przez lokalnych pasterzy reniferów. Część kości zachowała się wraz z nienaruszonymi ścięgnami.
Na płyciźnie syberyjskiego jeziora odkryto szczątki mamuta wielkiego
Na płyciźnie syberyjskiego jeziora odkryto szczątki mamuta wielkiegoFoto: SPUTNIK Russia/East News

Wokół jeziora Pechevalavato w Jamarsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym na Północnej Syberii trwają prace naukowców, którzy wydobywają kolejne elementy szkieletu mamuta włochatego. Szczątki są bardzo dobrze zachowane, a jeśli okazałoby się, że szkielet jest kompletny, może mieć to ogromne znaczenie dla badania tego wymarłego gatunku.

wykopaliska archeolog 1200.jpg
Archeologiczne znaleziska. Kosteczki neandertalskiego dziecka

Odkrycie na płyciźnie

Szczątki zostały odkryte przez lokalnych pasterzy reniferów, którzy zobaczyli wystające z mułu na płyciźnie jeziora Pechevalavato fragmenty szkieletu. Znaleźli oni fragment czaszki, żuchwę, kilka żeber oraz fragment nogi z nienaruszonymi ścięgnami przytwierdzonymi do kości.

Czytaj również:

Od ubiegłego tygodnia wokół jeziora trwają prace naukowców, którzy wydobywają z mułu jeziora kolejne elementy szkieletu. Znaleziono już kolejne kości, a także większe fragmenty ciała mamuta wystające z dna jeziora. Jak podkreślają - wydobycie całego szkieletu (o ile jest kompletny) wymaga sporo czasu i specjalistycznego sprzętu.

"Pozwoli pogłębić wiedzę"

Yevgeniya Khozyainova z Instytutu Szemanowskiego w Salechard podkreśliła w komentarzu telewizyjnym, że odkrycie kompletnego szkieletu mamuta włochatego jest stosunkowo rzadkie. Gdyby okazało się, że wydobywane obecnie szczątki stanowią kompletny szkielet, byłoby to niezwykle istotne dla nauki. - Takie odkrycie pozwoliłoby naukowcom na pogłębienie wiedzy o mamutach - stwierdziła.

archeolodzy 1200.jpg
Śladem Indiany Jonesa. Polskie archeologiczne perełki z ostatnich lat

Mamut włochaty (mamut właściwy, wielki) jest gatunkiem wymarłym. Twierdzi się, że gatunek wyginął ok. 10 tys. lat temu, chociaż naukowcy sugerują, że mała grupa skarłowaciałych mamutów włochatych mogła przetrwać dłużej na Alasce oraz rosyjskiej Wyspie Wrangla u wybrzeży Syberii (obecnie Czukocki Okręg Autonomiczny).

Kilka dobrze zachowanych zamarzniętych ciał mamutów zostało odkrytych w wiecznej zmarzlinie na Północnej Syberii.

Obecnie przez Syberię przechodzi fala upałów, a Światowa Organizacja Meteorologiczna ostrzega o średniej temperaturze przekraczającej o 10 st.C tę z ubiegłego miesiąca.

abcnews.go.com, jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem