X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Polonia w USA oddała hołd powstańcom warszawskim. "Trzeba przekazywać tę wiedzę młodym ludziom"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 23:30
Społeczność polonijna złożyła w sobotę na nowojorskim Greenpoincie hołd bohaterom powstania warszawskiego. Na maszcie przed siedzibą Unii Kredytowej zawisła flaga z kotwicą Polski Walczącej. Zapłonęły też świece przed Muralem Powstańczym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Rafał Guz

Flagę na maszt przed główną siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU) wciągnęła uczestniczka zrywu powstańczego, łączniczka i sanitariuszka, 93-letnia Danuta (Krempa) Szlajmer. Miała pseudonim "Siódemka", służyła w batalionie "Kiliński" i brała udział m.in. w bitwach o budynki PAST-y i Prudentialu.

powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

- Mamy 1 sierpnia i jak każdego roku od pięciu lat Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa upamiętnia wybuch powstania warszawskiego. Kontynuujemy to pomimo panującej pandemii, ponieważ pamiętamy o bohaterach, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość - powiedział przewodniczący Rady Dyrektorów PSFCU Krzysztof Matyszczyk.

Na uroczystość przybyła m.in. córka powstańca warszawskiego Ryszarda Kossobudzkiego Rita Cosby, znana amerykańska dziennikarka i autorka książki "Quiet Hero. Secrets from My Father's Past" (Cichy bohater. Tajemnice z przeszłości mojego ojca). Podkreśliła, że jest pełna podziwu dla powstańców i ich odwagi.

- Jako Amerykanka polskiego pochodzenia czuje, że moja najlepsza część jest częścią polską - zapewniała.

"Oddajemy hołd"

Rocznicowe obchody zgromadziły przedstawicieli weteranów, w tym SWAP i Ligi Morskiej, harcerzy oraz dzieci z polskich szkół dokształcających. Przybył konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

W szczególną atmosferę wprowadził wszystkich ogłuszający warkot maszyn motocyklistów z klubu Polska Sfora z Connecticut.

Uczestnicy uroczystości przeszli później pod Mural Powstańczy na fasadzie Polskiego Domu Narodowego na Greenpoincie. Złożono pod nim kwiaty i zapalono świece.

Jak powiedział inicjator projektu muralu, działacz polonijny Grzegorz Fryc po raz siódmy w rocznicę powstania uczczono także zgodnie ze zwyczajem jednego z bohaterów powstania specjalnym plakatem. Tym razem uhonorowano nim Krempę Szlajmer.

Czytaj także:

- Oddajemy tradycyjnie hołd jednemu z powstańców, który mieszka i żyje wśród nas, jest częścią Polonii. Cieszę się, że akcja, która rozpoczęła się spontanicznie, może być kontynuowana nawet w czasie pandemii COVID-19. Nasze plakaty stają się coraz częściej poszukiwane przez kolekcjonerów. Jestem zaszczycony, że przynajmniej w ten skromny sposób możemy uczcić naszych bohaterów - dodał Fryc.

"Trzeba przekonywać wiedzę o Powstaniu"

Mieszkający w Nowym Jorku architekt Jerzy Świątkowski powiedział, że powstańcami byli jego rodzice. 19-letnia matka Irena Pryba wstąpiła do AK w 1942 roku. Jako sanitariuszka i łączniczka znalazła się w batalionach "Gustaw" - "Harnaś". Ojciec, Antoni Ryszard Świątkowski, przedwojenny porucznik rezerwy, działał w ugrupowaniu majora Szymańskiego. Także brat ojca, brat mamy, który miał 12 lat, siostra mamy, babcia i dziadek przystąpili do powstania.

Czytaj więcej
Pomnik-mogiła powstańców niemcy hamburg tt-1200.jpg
Godzina "W" w Niemczech. Polonia upamiętniła Powstanie Warszawskie

Świątkowski wyznał, że z okazji 76 rocznicy wybuchu powstania asystował synowi Rysiowi, uczniowi szkoły dokształcającej przy Konsulacie Generalnym RP w przygotowaniu albumu: "Moja rodzina w Powstaniu Warszawskim".

- Moje dziecko urodzone i wychowane w Nowym Jorku dokładnie wie, co to było Powstanie Warszawskie i że jego rodzina brała w nim udział. To jest bardzo ważne, żeby przekazywać wiedzę o Powstaniu Warszawskim młodym ludziom, a najciekawsze dla nich są osobiste relacje, zwykłe opowieści, które sam słyszałem od mamy, taty i cioci, a teraz opowiadam o tym synowi - przekonywał Świątkowski.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

76 lat temu serce Europy zabiło mocniej. Dzisiaj rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 05:20
1 sierpnia 1944 roku o 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie, które było próbą wyzwolenia stolicy spod okupacji niemieckiej, przez żołnierzy Armii Krajowej. Był to największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej i największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pamiętamy". Ambasadorzy USA i Izraela w Polsce oddali cześć powstańcom warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 16:44
Cześć Powstańcom Warszawskim oddali w sobotę ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi oraz ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.
rozwiń zwiń