30-latkowie na czterech łapach. Kocie rekordy w długości życia

Creme Puff urodziła się 3 sierpnia 1967 roku, zdechła 6 sierpnia 2005 roku. Wkrótce minie więc 15 lat od pożegnania najdłużej żyjącego kota świata. Rekordzistka nie była jednak jedynym kotem, który swoje dziewięć żyć spędził na ziemi dużo dłużej niż jego przeciętni krewni.

2020-08-04, 15:27

30-latkowie na czterech łapach. Kocie rekordy w długości życia
zdjęcie ilustracyjne . Foto: Daga_Roszkowska

Średnia długość życia kota rośnie. Specjaliści i opiekunowie tych zwierząt mają coraz większą wiedzę o tym, jak należy je karmić, leczyć i utrzymywać w dobrej formie. Szacuje się, że koty żyją przeciętnie 14-17 lat - najdłużej te nierasowe, ze względu na genetyczną różnorodność. Reguły jednak nie ma i wielu właścicieli cieszyło się swoimi ulubieńcami dużo dłużej, niż mogli przypuszczać.

Powiązany Artykuł

pies dzieci dogoterapia 1200 free
Zwierzęta ludziom

Grubo powyżej trzydziestki

Wspomniana Creme Puff dożyła 38 lat i 3 dni. Kotka mieszkała w amerykańskim Austin (stan Teksas). Jej właściciel, Jake Perry, miał szczęście do długowiecznych kotów. Grandpa Rex Allen, czworonóg rasy Sfinks, był współlokatorem Perry'ego i Creme Puff przez 34 lata (zdechł w 1998 roku) - pozostaje więc na piątym miejscu listy najdłużej żyjących kotów świata.

Trudno dokładnie określić, w jakim wieku zmarła Baby, czarna kocica, która w 1970 roku została uratowana przez dwójkę mieszkańców Duluth (w USA, w stanie Minnesota), matkę i syna, po tym, jak grupa dzieci wrzuciła ją do śmietnika. Przygarniając małą kuleczkę, z pewnością nie przewidywali, że Baby spędzi z nimi 38 lat (zdechła w marcu 2008 roku) - a zatem, że będą mieszkać w jednym domu z  - najprawdopodobniej - drugim pod względem długości życia kotem świata. "Podium" zamyka brytyjski Puss, który urodził się 28 listopada 1903 roku i przeżył 36 lat i 1 dzień.

Czytaj więcej:

150-latek z Anglii 

Całkiem niedawno, bo na początku lipca tego roku, właścicielka pożegnała maine coona imieniem Rubble (mieszkańca angielskiego Exeter). Jak wskazuje magazyn "People", kocur przeżył 31 lat, co można przeliczyć na ok. 150 (!) lat ludzkich. Przekroczona o rok trzydziestka sprawia, że Rubble uchodzi za dziewiątego na naszej liście kota. Zajmująca się nim Michele Heritage musiała mieć rękę do tych futrzaków, bo jej druga podopieczna - kotka Meg - dożyła 25 lat.

Co służy kociej długowieczności? Poza czynnikami takimi jak odporność na choroby czy dieta, znaczenie ma np. czy zwierzak spędza czas na zewnątrz. Naraża go to na niebezpieczeństwa (samochody, silniejsze zwierzęta, kontakt z trującymi środkami). Z kolei koty stale przebywające w domu mogą paść ofiarą otyłości.

Psiaki żyją krócej

Niestety, krócej swoimi ulubieńcami cieszą się fani psów. Te zwierzaki żyją około 10-14 lat. W ich przypadku na długość życia wpływa, poza kwestią rasy czy utrzymywania w dobrym zdrowiu przez właściciela, rozmiar zwierzęcia. Mniejsze czworonogi starzeją się nieco wolniej.

I choć w przypadku psów nie stwierdzono jeszcze 38-letniego przedstawiciela, to i te zwierzęta potrafiły znacznie przekraczać typową dla gatunku średnią. Maggie, suczka rasy Kelpie, miała dożyć trzydziestu lat. Nie została jednak uznana za najstarszego psa świata, ponieważ nie ma oficjalnych dokumentów poświadczających jej wiek. Dlatego w księdze rekordów Guinnessa widnieje Bluey, który zdechł 14 listopada 1939 roku w wieku 29 lat i 160 dni. Co ciekawe, oba psiaki były "obywatelami" australijskiego stanu Victoria.

REKLAMA

ms, "People", BBC, metro.co.uk, pies.pl, duluthnewstribune.com, messybeast.com/in.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej