more_horiz
Wiadomości

Wybory w USA. Ruszyła internetowa konwencja Demokratów

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 06:56
W pierwszym dniu konwencji wyborczej amerykańskiej Partii Demokratycznej była pierwsza dama Michelle Obama przekonywała, że Donald Trump nie dorasta do stanowiska prezydenta i apelowała o głosowanie na Joe Bidena. Większość mówców wskazywała na porażkę w walce z epidemią koronawirusa i głębokie podziały w kraju.
Konwencja demokratów
Konwencja demokratówFoto: PAP/EPA/Scott Olson / POOL
trump 1200.jpg
Wybory w USA. Artur Wróblewski: sondaże są dla Trumpa bezwzględne

Od przysięgi wierności fladze USA oraz hymnu Stanów Zjednoczonych rozpoczęła się konwencja Partii Demokratycznej, na którą składały się krótkie nagrania wideo oraz połączenia przez internet. Wśród występujących była miedzy innymi grupa polityków republikańskich deklarujących głosowanie na Joe Bidena oraz działacze afroamerykańscy.

Posłuchaj
00:56 10581076_1.mp3 USA: rozpoczęła się „wirtualna” konwencja demokratów. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Występujących łączyła krytyka obecnego prezydenta. Senator Bernie Sanders przekonywał, że prezydentura Donalda Trumpa jest groźna dla kraju. - Ten prezydent jest nie tylko groźny dla naszej demokracji. Odrzucając naukę, stwarza zagrożenie dla naszego życia i zdrowia - mówił.

Apel Michelle Obamy

Michelle Obama zarzucała Donaldowi Trumpowi, że dzieli kraj i nie sprawdził się podczas kryzysu. - Jeśli myślicie, że nie może być gorzej, to się mylicie. Wierzcie mi - może i będzie - mówiła była pierwsza dama USA. Apelowała do Amerykanów, by głosowali na Joe Bidena, tak jakby "od tego zależało ich życie".

Głównym punktem konwencji demokratów będzie oficjalne przyjęcie partyjnej nominacji i wystąpienie Joe Bidena. W przyszłym tygodniu swoją konwencję będą mieć Republikanie.

dn

Zobacz także

Zobacz także