Sankcje UE wobec sprawców przemocy na Białorusi. Wiceszef MSZ: mamy narzędzia, by je egzekwować
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński podkreślił rolę wysiłków polskiej dyplomacji i władz w skłonieniu Unii Europejskiej do podjęcia działań wobec Białorusi. Jak mówił w TVP Info, udało się doprowadzić do zwołania spotkania na najwyższym politycznym szczeblu.
2020-08-19, 20:35
O sytuacji na Białorusi przywódcy 27 krajów Unii Europejskiej rozmawiali dziś na wideokonferencji Rady Europejskiej, która jednoznacznie potępiła przebieg wyborów na Białorusi i opowiedziała się za ich powtórzeniem.
Powiązany Artykuł
![1200_Morawiecki_TT.jpg](http://static.prsa.pl/images/e4ac0ebe-40ca-449a-b7be-42d2bb375a3d.jpg)
Sukces Polski na szczycie ws. Białorusi. Przywódcy krajów UE dziękują za inicjatywę
Paweł Jabłoński podkreślił, że kraje Unii Europejskiej poparły sankcje przeciwko ludziom odpowiedzialnym za brutalne tłumienie protestów na Białorusi. - Mamy narzędzia, żeby te sankcje wyegzekwować, bo były już takie środki wprowadzane w przeszłości w stosunku do indywidualnych osób - powiedział wiceminister.
Posłuchaj
- Jednocześnie uznaliśmy - Polska zachęcała do tego pozostałych członków Rady Europejskiej - żeby nie nakładać na Białoruś sankcji gospodarczych, które mogą uderzyć w całe społeczeństwo białoruskie i jednocześnie być wykorzystane, jako pretekst dla prezydenta Łukaszenki, by oskarżyć Zachód o działania wbrew Białorusinom - dodał.
- Polskie propozycje ws. Białorusi mają poparcie Grupy Wyszehradzkiej. Komentarze państw V4 po szczycie UE
- Łukaszenka do MSW: w Mińsku ma nie być więcej żadnych zamieszek
Uniezależnienie od Rosji
Rada Europejska uzgodniła, że w proces przygotowania nowych wyborów na Białorusi - na wniosek Polski - miałaby być zaangażowana Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie OBWE, by wspierać proces demokratyzacji w tym kraju.
Polska wprowadziła także postulat wsparcia niezależnych mediów białoruskich i tamtejszych organizacji pozarządowych, które prowadzą i wspierają proces demokratyzacji w tym kraju.
Natomiast Grupa Wyszehradzka, przypominając o powiązaniu ekonomicznym Białorusi z Rosją, wskazała konieczność opracowania planu rozwoju gospodarczego dla Białorusi.
- Białoruś jest uzależniona od Rosji przede wszystkim gospodarczo. Jeżeli my przedstawimy im alternatywę to Białorusini będą mieli w końcu wybór, czy chcą współpracować tylko z Rosją czy też dopuszczają możliwość współpracy z Unią Europejską w modernizacji kraju - podkreślił Paweł Jabłoński.
REKLAMA
Posłuchaj
Cały kraj protestuje
Po wyborach prezydenckich na Białorusi codziennie dochodzi do wielotysięcznych demonstracji, których uczestnicy protestują przeciwko sfałszowaniu wyników głosowania i domagają się odejścia prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Protesty tłumi z użyciem przemocy milicja i OMON. Trzy osoby straciły życie, tysiące zatrzymano. Wiele brutalnie pobito.
Powiązany Artykuł
![Szynkowski vel Sęk PR24-1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/e88ec83d-7ba2-4a18-91f0-70928dacbf38.jpg)
Szczyt UE z inicjatywy Polski. Wiceszef MSZ: głos Rady zbieżny z naszymi oczekiwaniami
Według oficjalnych danych, wybory na Białorusi wygrał urzędujący od 26 lat prezydent Aleksander Łukaszenka, zdobywając około 80 procent głosów. Jego główna rywalka - Swiatłana Cichanouska - zdobyła ponad 10 procent.
Aleksander Łukaszenka kilkukrotnie dawał do zrozumienia, że nie odda władzy. Swiatłana Cichanouska, która po wyborach wyjechała na Litwę, powołała Radę Koordynacyjną w celu pokojowego przekazania władzy.
jp
REKLAMA
REKLAMA