more_horiz
Wiadomości

Demonstracje na Białorusi. W sobotę kolejny masowy protest w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 04:32
Białoruska opozycja znów planuje dzisiaj wieczorem masową demonstrację na Placu Niepodległości w Mińsku. To 14. dzień powyborczych protestów białoruskiej opozycji domagającej się odejścia od władzy prezydenta Alaksandra Łukaszenki.
Protesty na Białorusi
Protesty na BiałorusiFoto: PAP/EPA/YAUHEN YERCHAK

Białoruska opozycja uważa, że wyniki wyborów prezydenckich zostały sfałszowane i domaga się przeprowadzenia ponownego głosowania.

Posłuchaj
01:07 Białoruś Pac IAR.mp3 Białoruska opozycja organizuje kolejny wielki protest. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
Łańcuch białoruś PAP-1200.jpg
Żywy łańcuch w Mińsku. Tysiące Białorusinów protestowało przeciw represjom

"Łańcuch pokuty" w Mińsku

W piątek w Mińsku tysiące mieszkańców stolicy ustawiły się w tak zwanym łańcuchu pokuty od podstołecznych Kuropat, gdzie w czasach terroru stalinowskiego mordowano ludzi, poprzez centralny Prospekt Niepodległości, aż do aresztu przy ulicy Akreścina, gdzie przetrzymywani są zatrzymani opozycjoniści.

Czytaj również:

Znany białoruski pisarz Aleh Bacharewicz powiedział, że stolica Białorusi w tych dniach pokazuje, jak w pokojowy sposób należy walczyć o demokrację. - Mińsk w te dni pokazał, jaki może być, jakim mógłby być gdyby w nim nie dławiono wszystkiego, co jest piękne i twórcze - powiedział Aleh Bacharewicz.

Akcje poparcia Łukaszenki organizowane przez władze

Tymczasem struktury związane z białoruskimi władzami organizują w miastach akcje poparcia dla prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Ludzie są często zwożeni na nie specjalnymi autobusami. Do wożenia państwowych poradzieckich czerwono -zielonych flag po ulicach używa się nawet wojskowych pojazdów oraz rolniczych traktorów i kombajnów.

Białoruska opozycja na swoich demonstracjach rozwija historyczne flagi biało-czerwono-białe.

Zobacz także

Zobacz także