more_horiz
Wiadomości

Sukces Polski w UE. Węgiel koksowy na liście surowców krytycznych

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 16:50
Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym producentem tego surowca we Wspólnocie. Miejsce na unijnej liście oznacza przywileje, między innymi ułatwione finansowanie inwestycji. Nowy wykaz opublikowała dziś Komisja Europejska.
KWK Budryk JSW w Ornontowicach
KWK Budryk JSW w OrnontowicachFoto: Łukasz Kalinowski/East News

Polska w ostatnich miesiącach zabiegała, by węgiel koksujący pozostał na liście surowców. Rozmowy w tej sprawie prowadzili nasi eksperci w Brukseli. Nie były one łatwe, bo - jak mówią nasi dyplomaci - inwestorzy nieprzychylnie patrzą na sektor paliw kopalnych.

Posłuchaj
00:55 sukces Polski.mp3 Sukces Polski - węgiel koksowy na liście surowców krytycznych UE. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

- Dialog w tej sprawie był szczególnie konieczny, bo węgiel koksowy jest często mylony z węglem energetycznym mimo zupełnie innego zastosowania - usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Shutterstock Charles Michel 1200.jpg
"Próba uciszenia". Przewodniczący Rady Europejskiej potępił otrucie Nawalnego

Nasi eksperci podkreślają, że utrzymanie węgla koksującego na liście surowców krytycznych było kluczowe, bo jest on niezwykle ważnym komponentem w produkcji stali, ale też ma coraz ważniejsze zastosowanie w produkcji baterii elektrycznych. I na to właśnie zwracała uwagę Polska podczas rozmów z Komisją Europejską.

"Bez tego węgla nie ma stali kluczowej dla energetyki wiatrowej"

Ponadto, jak podkreślała Warszawa, brak uwzględnienia węgla koksującego na nowej liście surowców krytycznych doprowadziłby prawdopodobnie do konieczności jego zwiększonego importu spoza Unii Europejskiej, przyczyniające się do ucieczki emisji i zwiększenia śladu węglowego.

O pozostawienie węgla koksującego na liście zabiegał także europoseł Jerzy Buzek, który w marcu pisał list w tej sprawie do komisarza do spraw rynku wewnętrznego. "Bez tego węgla nie ma stali kluczowej dla energetyki wiatrowej, przemysłu kolejowego czy motoryzacyjnego, a więc wielu miejsc pracy. Cieszę się, że się udało" - napisał na Twitterze Jerzy Buzek.

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem