Groźba zbrojnego konfliktu na Białorusi? Jeden z generałów ostrzega

- W przypadku agresji zbrojnej spoza granic Białorusi może zostać użyta siła na podstawie umów obowiązujących w ramach państwa związkowego Białorusi i Rosji oraz Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym - oświadczył przedstawiciel ministerstwa obrony.

2020-09-15, 11:57

Groźba zbrojnego konfliktu na Białorusi? Jeden z generałów ostrzega
Żołnierze podczas protestów na Białorusi. Foto: Ruslan Kalnitsky/shutterstock

"Nie wykluczamy także wykorzystania odpowiedzi siłowej na bezpośrednie zagrożenia militarne na podstawie umów obowiązujących w ramach państwa związkowego oraz Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym w przypadku otwartej agresji zbrojnej wobec Białorusi i konfliktu zbrojnego" - poinformował w artykule opublikowanym na stronie ministerstwa obrony generał Aleh Wojnau, dyrektor departamentu międzynarodowej współpracy wojskowej.

Powiązany Artykuł

czołgi 1200 free
Minister obrony Białorusi: jesteśmy zaniepokojeni aktywnością sił NATO

Jako źródła zagrożenia i destabilizacji artykuł wskazuje wzrost potencjału wojskowego NATO u granic Białorusi, a także działania Polski i Litwy.

Wojnau napisał, że od szczytu NATO w 2014 r. ma miejsce nie tylko zwiększanie liczebności wojsk NATO w Europie Wschodniej, ale i wzrost intensywności przedsięwzięć w ramach przygotowania operacyjnego i bojowego u granic Białorusi.

"Intensywne próby destabilizacji sytuacji na Białorusi"

W Polsce, według Wojnaua, "niektórzy eksperci wojskowi mówią o rozważaniu możliwości siłowego wsparcia zmiany władzy na Białorusi i możliwym naruszeniu integralności terytorialnej państwa poprzez oddzielenie obwodu grodzieńskiego".

Według białoruskiego generała "w ciągu ostatnich tygodni sytuacja polityczno-wojskowa wokół Białorusi zaostrzyła się i cechuje się intensywnymi próbami destabilizacji sytuacji na Białorusi przez siły wewnętrzne i zewnętrzne". "Głównym ich celem jest zmiana władzy wybranej w drodze konstytucyjnego wyrażenia woli przez społeczeństwo" - ocenił.

Zarzuty wobec Polski i Litwy

Wymienił m.in. działania mające na celu destabilizację, zaostrzanie sytuacji w przestrzeni informacyjnej, prowokowanie masowych zamieszek, co prowadzi do "narastania napięcia w relacjach pomiędzy państwami". - Swój wkład w ten destrukcyjny proces wniosła UE i nasi najbliżsi sąsiedzi, w tym Polska i Litwa - ocenił.

Jego zdaniem, Polska próbuje przy tym działać z pozycji "centrum konsolidacji bezpieczeństwa w regionie". "Szanujemy to stanowisko, jednak jesteśmy zdziwieni praktycznymi działaniami Polski w zakresie przyjmowania nastawionej opozycyjnie części Białorusinów" - wskazał Wojnau.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

EPA Białoruś protesty 1200.jpg
"Strategia pacyfikacji elit". Ekspert o sytuacji na Białorusi

Litwa z kolei "staje się tubą silniejszych politycznie i gospodarczo państw, które nią kierują". Według autora artykułu Litwa "doprowadziła do zaostrzenia relacji i prowokacji", m.in. zarzucając Białorusi naruszenie jej przestrzeni powietrznej.

Czytaj także:


Wojskowy skrytykował również działania "bratniej Ukrainy", która, jego zdaniem, z jednej strony próbuje występować jako pośrednik w uregulowaniu sytuacji na Białorusi, a z drugiej zarzuca Mińskowi "nieprzyjazne kroki".

Wsparcie od Rosji i Chin

    "W tych trudnych warunkach bardzo ważne jest dla nas to, że nie zostaliśmy sami. Wsparcie, które okazują nam najbliżsi partnerzy, a zwłaszcza strategiczny sojusznik Rosja i żelazny brat Chiny, dowodzi, że droga, którą wybrał nasz kraj i naród, jest słuszna" - ocenił generał.

    REKLAMA

    itom

    Polecane

    REKLAMA

    Wróć do strony głównej