more_horiz
Wiadomości

Wystartowała rakieta z zaopatrzeniem dla stacji ISS. Ładunek waży prawie 4 tony

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 04:55
Rakieta Antares z kapsułą towarową Cygnus wystartowała z bazy Wallops Island, w stanie Wirginia, wioząc zaopatrzenie dla obecnej i przyszłych załóg Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Kapsuła z ładunkiem ważącym 3,6 tony ma dotrzeć do stacji w poniedziałek.
Misja jest opóźniona o kilka dnizdj. ilustracyjne
Misja jest opóźniona o kilka dni/zdj. ilustracyjneFoto: PAP/Newscom/NASA
1200_Wenus_shutterstock.jpg
Życie na Wenus? Ekspert: nie ma na Ziemi mikroorganizmów, które wytrzymałyby w takich warunkach

Cygnus dostarczy astronautom m.in. ciśnieniowe zbiorniki powietrzne, które posłużą do likwidacji nieszczelności kadłuba stacji, kamerę najnowszej generacji do wykonywania panoramicznych zdjęć wyjść astronautów w przestrzeń kosmiczną oraz obiektów w samej przestrzeni, a także toaletę przystosowaną dla kobiet, której skonstruowanie pochłonęło 23 mln dolarów.

Czytaj także:

W ładunku znalazła się także żywność, w tym przysmaki wysłane z myślą o zbliżającym się Święcie Dziękczynienia i Bożym Narodzeniu. Załoga dostanie m.in. wędlinę prosciutto, genueńskie salami, sery Gouda i brie, pomarańcze, gałązkowe pomidory oraz owoce żurawiny w czekoladzie.

NASA 1200.jpg
Życie pozaziemskie? NASA pokazuje film o "oceanicznych światach" w kosmosie

Astronauci będą mogli za kilka tygodni zbierać rzodkiewkę wyhodowaną na pokładzie stacji, bowiem dostaną nasiona tego warzywa.

- Uprawa rzodkiewek na orbicie może wydawać się trywialna, ale w istocie oznacza przejście od badania podstawowej biologii roślin w kosmosie do jej produkcji, co będzie bardzo przydatne dla przyszłych badaczy Księżyca i Marsa - powiedział Karl Hasenstein, profesor biologii na uniwersytecie stanu Luizjana.

W przyszłości planuje się rozszerzyć "kosmiczne uprawy" o większe warzywa, takie jak pieprz i duże pomidory.

Misja jest opóźniona o kilka dni, bowiem start rakiety Antares, skonstruowanej przez koncern Northrop Grumman, utrudniała zła pogoda, a później usterki oprogramowania.

***

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) ma podczas swoich przelotów jasność większą niż najjaśniejsze gwiazdy nocnego nieba (opr. Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP) Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) ma podczas swoich przelotów jasność większą niż najjaśniejsze gwiazdy nocnego nieba (opr. Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP)

pb

Zobacz także

Zobacz także