Spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec w Berlinie. Kwestie historyczne jednym z tematów rozmowy

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przed rozmową z Heiko Maasem w Berlinie wyraził nadzieję, że niebawem zostanie rozwiązana kwestia upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej w Niemczech. Kwestie historyczne to jeden z głównych tematów dzisiejszego spotkania.

2020-10-15, 21:10

Spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec w Berlinie. Kwestie historyczne jednym z tematów rozmowy
  • Kwestie historyczne jednym z tematów rozmowy szefów MSZ Polski i Niemiec w Berlinie
  • Kolejny punkt rozmowy dotyczył nauki języka polskiego w Niemczech
  • Szefowie dyplomacji zapowiedzieli na konferencji, że będą rozmawiali też o wychodzeniu z kryzysu po pandemii i o transformacji energetycznej obu państw

Minister Zbigniew Rau podkreślił, że w stosunkach dwustronnych Polski i Niemiec istotne są tematy związane z historią.

- Mamy nadzieję, my w Polsce, na rozwiązanie tej problematyki upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej, o tym rozmawialiśmy. Sądzę, że nastąpi niedługo przełom w tej kwestii - powiedział.

Powiązany Artykuł

msz_rau1200.jpg
Szef MSZ: postrzeganie przyszłości UE w Trójkącie Weimarskim jest podobne

"Wynik ścisłej współpracy między polskimi i niemieckimi historykami"

Szef polskiej dyplomacji, mówiąc o wspólnym nauczaniu historii, wyraził nadzieję na zbliżenie się dwóch perspektyw - polskiej i niemieckiej. Minister spraw zagranicznych Heiko Maas zapowiedział, że na spotkaniu omawiany będzie projekt dotyczący czwartego już tomu podręcznika najnowszej historii.

REKLAMA

- Jest to wynik ścisłej współpracy między polskimi i niemieckimi historykami oraz nauczycielami. Cieszę się bardzo, że uczennice i uczniowie będą mogli w przyszłości patrzeć na historię Europy, mając obie perspektywy - podkreślił. Szef niemieckiego MSZ dodał, że kolejnym punktem rozmowy będzie transformacja energetyczna obu krajów.

Szefowie MSZ Polski i Niemiec rozmawiali już dziś rano w Paryżu, razem z ministrem spraw zagranicznych Francji, w formule Trójkąta Weimarskiego. Na spotkaniu wypracowano zbliżone stanowiska dotyczące między innymi sytuacji na Białorusi, relacji z Rosją po próbie otrucia Aleksieja Nawalnego czy po napięciu we wschodniej części Morza Śródziemnego.

ks


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej