TK Brandenburgii: parytety na listach wyborczych są niezgodne z prawem
Trybunał Konstytucyjny Brandenburgii orzekł w piątek, że parytety na listach wyborczych partii w wyborach do parlamentu krajowego, uwzględniające równość płci, są niezgodne z prawem. Podobny wyrok zapadł wcześniej w Turyngii - pisze w piątek tygodnik "Spiegel".
2020-10-23, 16:22
Przepisy dotyczące parytetu mają na celu zapewnienie równości płci w parlamentach. Ale po sądzie konstytucyjnym w Turyngii, również sędziowie w Brandenburgii uchylili wprowadzającą je ustawę.
Powiązany Artykuł
Niemieccy Zieloni chcą zakazu importu LNG. Szansa dla Nord Stream 2?
Ustawa godzi w "swobodę partii"
Ustawa o parytecie narusza swobodę partii w dokonywaniu wyboru kandydatów - orzekli sędziowie z Brandenburgii. Dodano, że partie polityczne mogą swobodnie kształtować swoje cele.
Trybunał Konstytucyjny skrytykował również fakt, że ustawa naruszała "równość biernego prawa wyborczego", ponieważ odmawiała kandydatom dostępu do określonego miejsca na liście - informuje "Spiegel".
Brandenburgia była pierwszym krajem związkowym, w którym przyjęto ustawą o parytecie. Zgodnie z nią na listach wyborczych do parlamentu krajowego partie musiały umieszczać naprzemiennie równą liczbę kobiet i mężczyzn. W ubiegłym roku parlament krajowy przegłosował ją większością głosów i obowiązuje ona od 30 czerwca br.
REKLAMA
Przewodnicząca parlamentu krajowego Brandenburgii, Ulrike Liedtke broniła rozporządzenia. Jeśli połowa populacji to kobiety, równa reprezentacja kobiet jest demokratycznym imperatywem - mówiła w sierpniu.
- Prof. Ryba: powiązanie praworządności z funduszami elementem budowy unijnego superpaństwa
- Niemcy: pierwsze szczepionki na COVID-19 już w styczniu. Trafią najpierw do seniorów i medyków
Dyskusje w innych krajach związkowych
Zasada parytetu była lub jest przedmiotem dyskusji w kilku krajach związkowych.
W lipcu Trybunał Konstytucyjny Turyngii uchylił lokalne prawo wyborcze, zgodnie z którym partie muszą umieszczać na swoich listach na przemian mężczyzn i kobiety.
REKLAMA
Sędziowie argumentowali, że ustawa o parytecie ingerowała w prawo do wolności i równości wyboru oraz prawo partii politycznych do swobody działalności, wolności programów i równości szans.
W parlamencie krajowym Brandenburgii udział kobiet wynosi około jednej trzeciej.
W wyborach w 2017 r. odsetek kobiet w Bundestagu spadł z 37,3 proc. do 31,2 proc.
jmo
REKLAMA
REKLAMA