Polska zaskarżyła pakiet drogowy do Trybunału Sprawiedliwości UE

Polska zaskarżyła pakiet drogowy do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu - dowiedziała się korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka. Chodzi o przepisy zaostrzające zasady w transporcie międzynarodowym, dotyczące czasu pracy i płacy kierowców.

2020-10-26, 15:29

Polska zaskarżyła pakiet drogowy do Trybunału Sprawiedliwości UE
Sieć krajowych dróg płatnych w Polsce zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad liczy prawie 3700 km.Foto: shutterstock.com/WR7

Powiązany Artykuł

ciężarówki spedycja transport free shutter 1200.jpg
Co dalej z transportem w UE? Kolejne kłody pod nogi polskich transportowców

Przeciwko tym przepisom protestował nasz region, ale to Polska, która ma największą flotę transportową w całej Unii Europejskiej, najbardziej odczuje zmiany w regulacjach.

Czytaj także:

Warszawa skierowała trzy skargi na pakiet drogowy, zwany również pakietem mobilności. Zdaniem polskiego rządu zaskarżone przepisy ograniczają swobodę świadczenia usług transportowych w Unii Europejskiej.

Posłuchaj

Polska zaskarżyła pakiet drogowy do Trybunału Sprawiedliwości UE - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:47
+
Dodaj do playlisty

Polskie władze podkreślają, że kierując skargi, występują w obronie polskich przewoźników drogowych, a także w obronie wspólnego rynku i zasad konkurencji przed protekcjonizmem, którego przejawem są zaskarżone przepisy.

REKLAMA

Przepisy pakietu w sposób naruszający zasadę proporcjonalności ograniczają swobodę świadczenia niektórych usług przewozowych - argumentuje polski rząd. Dodaje, że zaskarżone przepisy nie uwzględniają sytuacji gospodarczej przewoźników z państw położonych peryferyjnie.

Podkreśla, że przepisy nie uwzględniają także wymogów ochrony środowiska naturalnego. Chodzi o wymóg obowiązkowego powrotu ciężarówek raz na osiem tygodni do krajów, w których rejestrowane są firmy. Tak zwane puste przebiegi będą się wiązać z dodatkową emisją CO2.

Kiedy przepisy były przyjmowane przez kraje członkowskie, osiem państw było przeciwnych. Na protekcjonizm gospodarczy oprócz Polski wskazywały także Węgry, Litwa, Łotwa, Rumunia, Bułgaria, oraz Malta i Cypr. Z kolei w Parlamencie Europejskim zgodnie przeciwko pakietowi głosowali polscy europosłowie, ponad podziałami. 

pb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej