Święto Niepodległości. Życzenia dla Polski i Polaków płyną z całego świata
Z okazji Święta Niepodległości dla Polaków i naszego kraju płyną życzenia z całego świata. W mediach społecznościowych składają je politycy, a także agencje rządowe poszczególnych państw.
2020-11-11, 10:59
Życzenia z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości złożył premier Litwy Saulius Skvernelis. Polityk napisał na Twitterze, że w imieniu litewskiego rządu pragnie podziękować za doskonałą współpracę we wszystkich dziedzinach. "Prawdziwe partnerstwo strategiczne" - napisał Saulius Skvernelis. "Szczęśliwego Dnia Niepodległości" - czytamy na twitterowym profilu litewskiego parlamentu.
Litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkevicius przesłał Polakom najserdeczniejsze życzenia. Do twitterowego wpisu dołączył nagranie sprzed paru lat, w którym chór litewskiej dyplomacji wykonuje Mazurka Dąbrowskiego. Jak wyjaśnił, nagranie nowej wersji uniemożliwiła epidemia.
Powiązany Artykuł
Niepodległa Polska. Wolność po 123 latach
"Niech żyje Polska! Radosnego święta niepodległości dla naszych przyjaciół i sojuszników z Polski. Najgorętsze pozdrowienia z Litwy" - napisał z kolei resort spraw zagranicznych tego kraju.
"Partnerstwo niegdyś i dziś"
W podobnym tonie wpis na Twitterze zamieścił łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkevičs. Wspomniał on o polsko-łotewskim partnerstwie niegdyś i dziś. Święto Niepodległości upamiętnił także resort spraw zagranicznych Estonii.
REKLAMA
Doceniamy wsparcie Polski
Prezydent Ukrainy złożył serdeczne życzenia prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Wołodymyr Zełenski napisał, że życzy narodowi polskiemu pokoju i zgody. "Doceniamy wsparcie Polski w obronie integralności terytorialnej Ukrainy. Wierzę, iż partnerstwo strategiczne między Polską i Ukrainą wzmocni stabilność i bezpieczeństwo w Europie" - czytamy na Twitterze. Wpis opatrzył zdjęciem z prezydentem Andrzejem Dudą.
Niezłomność, bohaterstwo, nadzieja
Życzenia składają także poszczególne oddziały NATO oraz krajowe przedstawicielstwa przy Sojuszu. W mediach społecznościowych podkreślają znaczenie obustronnych relacji, a także perspektyw na kolejne lata.
Powiązany Artykuł
Piotr Gliński: każde osłabienie Polski jako wspólnoty narodowej zagraża niepodległości
O polskim święcie niepodległości wspominają także profile społecznościowe Unii Europejskiej. Misja Szwajcarii przy Unii Europejskiej, składając życzenia, przypomniała, że założycielem jednej z najsłynniejszych szwajcarskich firm zegarmistrzowych - Patek Philippe - jest Antoni Patek.
Życzenia na Twitterze zamieszczają także ambasadorowie, którzy pracują w Polsce, m.in. Finlandii, USA, Szwajcarii, czy pracownicy Przedstawicielstwa Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce.
REKLAMA
Plakat z flagą narodową
Polskie flagi i banery na ulicach w pobliżu unijnych instytucji, oraz filmy wideo - tak w tym roku w Brukseli obchodzone jest Święto Niepodległości. W związku z pandemią koronawirusa obchody są w specjalnym reżimie sanitarnym. Nie będzie więc tradycyjnego przyjęcia w Stałym Przedstawicielstwie przy Unii Europejskiej, ale każdy może przyjść i otrzymać plakat z flagą narodową oraz poczęstunek na wynos.
Posłuchaj
Patriotyczną oprawę przygotowały także dzieci, recytując "Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełzy. Filmy umieściło na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo przy Unii Europejskiej. Na jednym z nim można także usłyszeć hymn Polski w wykonaniu Barbary Bajor-Szewczyk, kształconej w Brukseli pianistki z Podkarpacia, na co dzień pracującej w Stałym Przedstawicielstwie.
REKLAMA
Msza i kwiaty
Powiązany Artykuł
"Pamiętamy o weteranach". Paczki z okazji Święta Niepodległości
Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu będzie dziś celebrowana Msza święta w intencji Polski. W 102. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości kwiaty na mogiłach polskich oficerów zamordowanych przez stalinowskich oprawców złożą polscy dyplomaci i Polonia.
Dziś polscy dyplomaci i rosyjska Polonia złożą kwiaty na mogiłach polskich oficerów pochowanych w lesie katyńskim, aby w ten sposób oddać hołd wszystkim obrońcom Polski, którzy spoczywają w rosyjskiej ziemi.
Koncert w filharmonii
We Lwowie msza święta w intencji Ojczyzny w katedrze rzymskokatolickiej rozpoczyna obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po niej przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz delegacje polskich towarzystw ze Lwowa i Ziemi Lwowskiej mają złożyć wieńce i zapalić znicze na płycie grobu nieznanego żołnierza na Cmentarzu Orląt Lwowskich.
REKLAMA
Posłuchaj
W ramach IX Międzynarodowego Festiwalu "Odkrywamy Paderewskiego" wieczorem w filharmonii lwowskiej obędzie się koncert "Klasycznie z Paderewskim". Zabrzmią utwory Ignacego Jana Paderewskiego napisane na orkiestrę kameralną, głos, skrzypce i fortepian. Atrakcją wieczoru będą aranżacje utworów Paderewskiego napisane przez wybitnych współczesnych kompozytorów: Krzesimira Dębskiego i Myrosława Skoryka.
Urny polskich żołnierzy
Powiązany Artykuł
"Umiłowanie wolności jest w Polsce szczególnie silne". Teksty w światowej prasie z okazji 11 listopada
Na cmentarzu wojskowym w Hranicach na Morawach konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz złożyła w środę kwiaty przy urnach polskich żołnierzy z lat 1914-1918. Znajdują się tu prochy pół tysiąca Polaków.
Co roku 11 listopada, w dniu zakończenia pierwszej wojny światowej, który jest także Dniem Pamięci, na cmentarzu w Hranicach odbywają się uroczystość, które w tym roku, z uwagi na pandemię, pozbawione zostały wojskowego ceremoniału i obecności publiczności. Mimo to konsul RP mogła złożyć wiązankę z biało czerwoną szarfą. Kwiaty złożyła także pod pobliskim, a mniej znanym pomnikiem, wybudowanym w 1915 roku przez polskich uchodźców, którzy w sierpniu 1914 przybyli na Morawy z Galicji.
REKLAMA
fc
REKLAMA