Walka z terroryzmem i ochrona granic. Wiceszef MSWiA wziął udział w specjalnej naradzie

Ministrowie spraw wewnętrznych z Unii Europejskiej w ramach Rady Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych dyskutowali o konieczności wzmocnienia granic zewnętrznych UE i instrumentach walki z terroryzmem. W spotkaniu wziął udział wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.

2020-11-13, 23:40

Walka z terroryzmem i ochrona granic. Wiceszef MSWiA wziął udział w specjalnej naradzie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Powiązany Artykuł

1200_UE_shutterstock.jpg
UE na froncie walki z terroryzmem. Specjalna wideokonferencja ministrów

Rozmowy ministrów spraw wewnętrznych w ramach rady odbyły się w formie wideokonferencji, a poruszone podczas nich kwestie mają związek z niedawnymi zamachami terrorystycznymi we Francji i w Austrii. Symboliczna jest data spotkania, 13 listopada - przed pięcioma laty tego dnia doszło do serii zamachów terrorystycznych w Paryżu, w których zginęło ponad 130 osób.

Czytaj także:

Spotkanie poświęcono zatem problemowi terroryzmu, a także przyszłości polityki migracyjno-azylowej UE. Jak zrelacjonowano w komunikacie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, unijni ministrowie "powszechnie opowiedzieli się za wzmocnieniem ochrony granic zewnętrznych UE oraz lepszą wymianą informacji, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Wspólnoty". "Przyjęto w tej sprawie wspólną deklarację określającą priorytetowe obszary działania" - zaznaczono.

Powiązany Artykuł

belgia żołnierze 1200 shutterstock.jpg
Belgia: dwóch nastolatków planowało zamach na policjantów. Złożyli przysięgę Państwu Islamskiemu

- Komisja Europejska ma zaproponować pakiet legislacyjny dotyczący walki z terroryzmem, ale na razie zarysowano tylko ogólne obszary i kierunki działania - wyjaśnił PAP wiceminister Bartosz Grodecki, który brał udział w wideokonferencji. Publikację pakietu propozycji legislacyjnych, mających na celu wzmocnienie odporności UE na zagrożenia terrorystyczne, KE zapowiedziała na styczeń 2021 r.

REKLAMA

Bezpieczeństwo w internecie

Jak zaznaczył wiceszef MSWiA, podczas rozmowy dużo mówiono na temat bezpieczeństwa w sieci i usuwania treści propagujących terroryzm. - To jest na razie obserwacja poczyniona w związku z tym, że internet jest używany do przekazywania treści o charakterze ekstremistycznym - powiedział.

Wiceminister podkreślił, że dyskutowano także o konieczności, jak i o sposobach wzmocnienia granic zewnętrznych UE. - Co warto podkreślić, jest jednym z polskich postulatów zgłaszanych przy pracach nad nowym Paktem o Migracji i Azylu - dodał.

Przed wideokonferencją rady z inicjatywy Grodeckiego doszło do konsultacji wiceministrów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej. "Wiceministrowie podkreślili potrzebę podjęcia dalszych zdecydowanych działań w celu zwiększenia bezpieczeństwa regionu oraz całej Unii Europejskiej, zwracając przy tym uwagę na kluczowe znaczenie ochrony granic i skutecznej wymiany informacji" - poinformowało MSWiA w osobnym komunikacie.

Stanowisko państw V4

Grupa Wyszehradzka, jak podało MSWiA, ponownie potwierdziła ponadto zbieżność stanowisk w kwestiach migracyjnych. "W opinii państw V4 należy poszukiwać narzędzi, które zmotywują państwa trzecie do współpracy z UE na rzecz powstrzymania fali migracyjnej" - podkreślił resort.

REKLAMA

Projekt zmian w prawie w sprawie m.in. systemu azylowego UE Komisja Europejska przedstawiła 23 września. Przewiduje on wprowadzenie zasady "obowiązkowej solidarności" wobec krajów będących pod presją migracyjną, kładąc przy tym nacisk na deportacje migrantów, którzy nie mają prawa być w UE.

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej