"Jestem przerażony tym, co się może wydarzyć". Lekarz z USA ostrzega przed nasileniem pandemii
Przed gwałtownym nasileniem pandemii ostrzega szef medycyny katastrof w George Washington University Hospital dr James Phillips. - Po Święcie Dziękczynienia będziemy świadkami bezprecedensowego wzrostu liczby przypadków - powiedział Phillips, dodając, że jest "przerażony tym, co się może wydarzyć".
2020-11-15, 02:35
Powiązany Artykuł
"Czeka nas ciemna zima". Joe Biden apeluje o noszenie maseczek
Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore poinformował, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 1138 ofiar śmiertelnych COVID-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 177 224 kolejnych osób. Uczelnia szacuje, że od wybuchu epidemii odnotowano łącznie 10 877 379 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 245 519.
- USA: rekordowy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem
- Koronawirus w USA. Bilans dobowy przypadków znów przekroczył 80 tys.
Przed gwałtownym nasileniem pandemii ostrzegał szef medycyny katastrof w George Washington University Hospital dr James Phillips. Przewidywał, że jeszcze bardziej zagrozi to przeciążonemu systemowi opieki zdrowotnej i spowoduje nowe obostrzenia.
- Po Święcie Dziękczynienia (26 listopada - red.) będziemy w tym roku świadkami bezprecedensowego wzrostu liczby przypadków, a jeśli ludzie nie wyciągną wniosków ze Święta Dziękczynienia, doświadczymy tego również po Bożym Narodzeniu - powiedział Phillips CNN, dodając, że jest "przerażony tym, co się może wydarzyć".
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"W grudniu przekonamy się, czy jest skuteczna". Doradca Białego Domu ws. pandemii o szczepionce na koronawirusa
CNN podkreśla, że już teraz ponure wskaźniki zwiastują to, co nadejdzie. Nieco ponad tydzień po tym, kiedy Stany Zjednoczone po raz pierwszy osiągnęły poziom 100 tys. infekcji dziennie, w piątek odnotowano rekord - ponad 184 tys. nowych przypadków koronawirusa.
Według COVID Tracking Project, także liczba przyjęć do szpitali amerykańskich z powodu koronawirusa po raz czwarty dzień z rzędu była rekordowa - przyjęto ich ponad 68 tys.. Co najmniej trzy razy w tygodniu zarejestrowano ponad 1300 zgonów dziennie.
Wiele stanów bije na alarm. M.in. w Nowym Meksyku gubernator Michelle Lujan Grisham zarządziła tymczasowe zamknięcie wymagających osobistych kontaktów, mniej istotnych dla funkcjonowania gospodarki, zakładów usługowych. Zamknięcie obowiązuje od poniedziałku do 30 listopada. Mieszkańcom zaleca się pozostanie w domu, z wyjątkiem niezbędnych przypadków, w tym pomocy medycznej lub zakupów żywności.
"Dwutygodniowe zamrożenie" całego stanu
Gubernator stanu Oregon Kate Brown ogłosiła "dwutygodniowe zamrożenie" całego stanu. Obejmuje to ograniczenie spotkań do sześciu osób z dwóch gospodarstw domowych, usługi restauracji i barów tylko na wynos, zamknięcie siłowni oraz apel, by firmy w miarę możliwości umożliwiały personelowi pracę z domu.
REKLAMA
Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo zapowiedział, wobec nasilenia pandemii, nadzwyczajne spotkanie podczas weekendu z przywódcami sześciu północno-wschodnich stanów.
Dr Phillips akcentował w rozmowie z CNN, że Amerykanie powinni przygotować się na restrykcje podobne do tych, które obowiązywały na wiosnę. Porównał sytuację w Chicago, a także w stanach Oregon i Nowy Meksyk do "przewrócenia pierwszej kostki domina".
***
***
pb
REKLAMA
REKLAMA