B. attaché USA w Polsce: umowa o współpracy obronnej i dowództwo korpusu w Polsce to przełom

- To przełomowe porozumienie, ale nie jest niespodzianką dla obydwu dobrych i sprawdzonych sojuszników - Stanów Zjednoczonych i Polski. Wzmacnia odstraszanie i możliwości obronne całego regionu wschodniej flanki NATO oraz zapewnia dodatkowy potencjał dla wysuniętych sił obronnych USA i NATO - mówi portalowi PolskieRadio24.pl płk Ray Wojcik, b. attaché wojskowy USA w Polsce, analityk think tanku CEPA. Umowa umożliwiła zainaugurowanie Wysuniętego Dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce, w Poznaniu.

2020-11-23, 20:15

B. attaché USA w Polsce: umowa o współpracy obronnej i dowództwo korpusu w Polsce to przełom
Ćwiczenia amerykańskich żołnierzy, odbywających służbę w Polsce. Foto: DVIDS/,SGT Andrew McNeil

Powiązany Artykuł

shutterstock_f16-1200.jpg
USA oficjalnie opuściły układ o "otwartym niebie". Powodem Rosja

Dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA, działające w Poznaniu, będzie miało pod swoją komendą lądowe siły armii USA operujące na wschodniej flance NATO. Inauguracja dowództwa miała miejsce kilka dni temu, po podpisaniu przez prezydenta Polski 9 listopada br. umowy o wzmocnieniu współpracy obronnej między Polską i USA i tym samym jej ratyfikowaniu. Umowa ta została wcześniej 15 sierpnia przez ministra obrony Polski Mariusza Błaszczaka i sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo.

Jaki wpływ ma podpisanie tej umowy i rozpoczęcie działalności dowództwa V Korpusu w Poznaniu na bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO? O to portal PolskieRadio24.pl zapytał b. attaché wojskowego USA w Polsce, obecnie analityka amerykańskiego think tanku CEPA, płka Raya Wójcika.

***

REKLAMA

PolskieRadio24.pl: Jaki wpływ na obecną sytuację bezpieczeństwa ma podpisanie i ratyfikacja polsko-amerykańskiego porozumienia o rozszerzeniu współpracy obronnej między Polską a USA?

Płk Ray Wojcik, b. attaché wojskowy USA w Polsce, analityk think tanku CEPA: To przełomowe porozumienie, ale nie jest niespodzianką dla obydwu dobrych i sprawdzonych sojuszników - Stanów Zjednoczonych i Polski. Wzmacnia odstraszanie i możliwości obronne całego regionu wschodniej flanki NATO oraz zapewnia dodatkowy potencjał dla wysuniętych sił obronnych USA i NATO. Dotyczy to czterech obszarów.

(1) Umowa zwiększa siły gotowości sojuszników i stwarza dodatkowy potencjał sił bojowych. Na przykład amerykańska eskadra dronów Reaper, która przybywa do Polski, wnosi znaczny potencjał w zakresie zdolności rozpoznania, namierzania celu, ataku.

Natomiast kontynuacja działań USA w zakresie innych ważnych elementów obecności wojskowej w regionie, w postaci sił Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ang. Armored Brigade Combat Team, ABCT), logistyki, awiacji, została wsparta w wymiarze długoterminowej perspektywy i usystematyzowana w formie prawnej,

REKLAMA

(2) Dodane są nowe zdolności wojskowe w zakresie dowodzenia i kontroli (ang. Command and Control, C2). Chodzi tu o wysunięte dowództwo V Korpusu armii lądowej Stanów Zjednoczonych. umożliwiające integrację połączonych sił w zakresie dowodzenia i kontroli.

(3) Wnosi dodatkowe możliwości w zakresie infrastruktury i logistyki. Chodzi m.in. o przygotowanie lotnisk pod kątem dużych transportów wojskowych i sił wojskowych do Polski, operowania wyżej wspomnianych dronów Reaper, rozmieszczenia myśliwców USA / NATO i innych jednostek powietrznych, samolotów wsparcia, także z myślą o ułatwieniu szybkiego rozmieszczenia sił USA / NATO, w tym sił odpowiedzi NATO (NRF) w Polsce i regionie.

Umowa obejmuje przygotowanie wysuniętych magazynów amunicji, paliwa, części naprawczych oraz inne kwestie logistyczne. Dodatkowo, w ramach programu Wysuniętych Składów Armijnych (ang. Army Prepositioned Stocks, APS), baza Sił Powietrznych w Powidzu staje się hubem w systemie przechowywania pełnego wyposażenia dla Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ang. Armored Brigade Combat Team, ABCT).

REKLAMA

Magazyny strategiczne w Powidzu oraz podobnie działania wojskowych w Niemczech, Holandii i Belgii pozwalają osiągnąć znacznie wyższą gotowość amerykańskiego potencjału bojowego w regionie, znacznie skracając czas reakcji w przypadku kryzysu.

(4) Umowa zakłada poprawę możliwości szkoleniowych. Polska od kilku lat ściśle współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi w celu poprawy potencjału szkoleniowego w zakresie nowych możliwości i liczby szkolonych sił.

Najważniejszym kompleksem szkoleniowym w Polsce jest Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim, niedaleko Szczecina.

REKLAMA

Polska i Stany Zjednoczone współpracują ściśle przy budowie wielofunkcyjnego kompleksu, podobnego do tych, które wchodzą w skład systemu tzw. Combat Training Center (CTC) Departamentu Obrony USA.

Dlaczego to jest ważne? Po wojnie w Wietnamie armia Stanów Zjednoczonych chwiała się z powodu niedostatków w zakresie treningu i dyscypliny. Armię uratowały trzy innowacje: (1) zbudowanie wzmocnionego korpusu podoficerskiego (NCO) z solidnym systemem edukacji podoficerów (NCOES) na wszystkich poziomach; (2) wdrożenie solidnego systemu tzw. After Action Review (AAR), omówienia wyników po zakończeniu działania, zaszczepienie go w szkoleniu i codziennym życiu armii, w celu uwolnienia się od kultury "lęku przed samokrytyką" oraz (3) wyrafinowany system CTC (Combat Training Center), umożliwiający kompleksowe, wielopoziomowe, łączone szkolenie, wspierane przez najnowocześniejszą technologię, która kieruje jednostki ku "niepowodzeniu" w szkoleniu, aby zapewnić nam zwycięstwo w wojnie

Czym jest Wysunięte Dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce? Co możemy powiedzieć o 5. Korpusie armii USA w Poznaniu? Jaka jest jego rola? Jakie są zadania, dlaczego został utworzony?

Sztab Wysuniętego Dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA w Poznaniu pomaga amerykańskiemu dowództwu w Europie i armii amerykańskiej w Europie nie tylko zarządzać wszystkimi trwającymi obecnie operacjami rozmieszczania sił amerykańskich w Polsce i regionie, ale także umożliwia przygotowanie niezbędnej integracji operacyjnej z Polską i sojusznikami w przygotowaniu do operacji kryzysowych i bojowych. Daje możliwości szkolenia i integracji na poziomie, na którym armia nie realizowała ich w Europie od 2013 roku. To spotyka się z uznaniem nie tylko w armii USA, ale także wśród naszych sojuszników i partnerów.

REKLAMA

Dlaczego utworzenie Wysuniętego Dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA w Poznaniu jest istotne, w czym to się zasadza?

Najlepiej ujął to szef sztabu, generał armii USA James McConville: "Aktywowanie dodatkowej kwatery głównej na poziomie Korpusu zapewnia wymagany poziom dowodzenia i kontroli, skoncentrowany na synchronizowaniu taktycznych formacji armii USA, sojuszników i państw partnerskich działających w Europie. Wzmocni armię USA w Europie i dowództwo amerykańskiej armii w Europie, współpracując z sojusznikami i partnerami w celu promowania stabilności i bezpieczeństwa w regionie".

***

Opracowała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej