X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Będzie miał kluczowe znaczenie". Merkel o grudniowym szczycie UE

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 19:53
- Szczyt Unii Europejskiej będzie miał kluczowe znaczenie dla ustalenia, czy uda się znaleźć rozwiązanie, które pozwoli na uchwalenie budżetu i funduszu odbudowy pomimo zastrzeżeń Polski i Węgier - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel
Kanclerz Niemiec Angela MerkelFoto: Alexandros Michailidis / shutterstock

- Mam nadzieję - a przynajmniej staramy się - że uda się znaleźć rozwiązanie, że będzie to bardzo ważny sygnał - mówiła Merkel podczas spotkania online z parlamentarzystami europejskimi.

shutterstock unia europejska free 1200.jpg
Łączenie praworządności z budżetem UE bezprawne. Utajniono dokument, który o tym mówił

- Niestety nie mogę zgłosić, że misja została zakończona, mimo że chciałbym to zrobić - oznajmiła niemiecka kanclerz. - W dniach 10 i 11 grudnia mamy bardzo ważny szczyt i mamy nadzieję, że podejmiemy dobrą decyzję - dodała.

Zastrzeżenia Polski i Węgier

Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z praworządnością. W zeszły czwartek (26 listopada) premierzy obu krajów, Mateusz Morawiecki i Viktor Orban, podpisali deklarację, w której podkreślili, że wspólnym celem obu rządów jest "przeciwdziałanie powstaniu mechanizmu, który nie tylko nie wzmocni, ale wręcz podważy zasadę praworządności w Unii poprzez zdegradowanie jej do roli narzędzia politycznego".

Czytaj także:


Merkel ustosunkowała się do sugestii węgierskiego premiera, jakoby wymóg przestrzegania praworządności został wprowadzony do propozycji dotyczących kolejnego budżetu UE w tajemnicy, mimo sprzeciwu niektórych przywódców. - Chcę jasno powiedzieć, że nieprawdą jest, iż pomysł warunkowości został wprowadzony tylnymi drzwiami - powiedziała.

Pozostałe tematy spotkania

Podczas spotkania z europejskimi parlamentarzystami Merkel poruszyła także inne aspekty gospodarcze, zwłaszcza w odniesieniu do Chin. Podkreśliła, że Europa musi bronić swoich wartości w stosunkach z tym krajem, ale biorąc pod uwagę populację Chin i ich znaczenie gospodarcze, zawsze musi istnieć kompromis między wartościami UE a jej interesami. - Musimy zdefiniować nasze europejskie interesy, a obejmuje to również wspólną płaszczyznę w zakresie polityki zagranicznej, polityki gospodarczej i cyfrowej oraz wielu innych - powiedziała.

- Wyzwanie na najbliższe lata w stosunku do Chin polega na znalezieniu właściwej równowagi między walką o nasze wartości i nasze interesy - dodała, odnosząc się do nacisków kilku parlamentarzystów o twardsze stanowisko wobec Chin w związku z łamaniem praw człowieka w tym kraju.


Niemiecka kanclerz nawiązała także do pandemii koronawirusa i związanych z nią obostrzeń, zwłaszcza w kwestii zbliżającego się sezonu narciarskiego. - Państwa Unii nie powinny osłabiać ograniczeń w kontaktach, pozwalając na wczesne rozpoczęcie sezonu narciarskiego - mówiła. Merkel taką samą opinię wyraziła w zeszłym tygodniu, zauważając, że kraje alpejskie powinny zamknąć ośrodki narciarskie, ale osiągnięcie porozumienia z sąsiednią Austrią w tej kwestii jest bardzo trudne.

Agencja Reuters przypomina, że podczas pierwszej fali epidemii koronawirusa na początku roku wielu Niemców zostało zakażonych w austriackim ośrodku narciarskim Ischgl.

Merkel mówiła także o zniecierpliwieniu niektórych członków Wspólnoty w sprawie uregulowania przyszłych stosunków z Wielką Brytanią. Zaznaczyła, że czasu na osiągnięcie porozumienia jest już bardzo mało, a ewentualne niepowodzenie w tej sprawie byłoby złym sygnałem.

Jako kluczowe kwestie sporne wymieniła zarządzanie, zasady konkurencji, dostęp Wielkiej Brytanii do unijnego rynku energii oraz dostęp UE do brytyjskich łowisk. - Chociaż UE nie chce umowy za wszelką cenę, umowa byłaby w interesie wszystkich - podkreśliła i dodała, że Wielka Brytania i UE podzielają wspólne wartości. - Brak porozumienia nie byłby dobrym sygnałem dla świata - powiedziała Merkel. 

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To Niemcy przyczyniły się do złamania z trudem wynegocjowanej umowy". Kuźmiuk o budżecie UE

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 18:20
- Polska i Węgry zwracają uwagę, że złamano z trudem wynegocjowaną umowę. To ewidentnie wina Niemiec, które teraz próbują różnych zagrywek dyplomatycznych, w tym podziału Polski i Węgier - powiedział Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne kraje nie chcą wiązania praworządności z budżetem UE. Kulisy obrad "za zamkniętymi drzwiami"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 14:58
Lizboński tygodnik "Expresso" twierdzi, że poza Polską i Węgrami negatywnie nastawione do warunkowości wypłat z budżetu unijnego jest jeszcze sześć innych państw UE: Portugalia, Słowenia, Czechy, Łotwa, Bułgaria oraz Chorwacja. Swoje krytyczne stanowisko państwa te przedstawiły podczas obrad unijnych "za zamkniętymi drzwiami".
rozwiń zwiń