more_horiz
Wiadomości

Skąd wzięły się mikołajki? Dziś Kościół wspomina św. Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 08:20
Dziś w Kościele katolickim przypada wspomnienie Świętego Mikołaja, biskupa Miry, który zasłynął z bezinteresownej pomocy potrzebującym. Rozdał także swój majątek biednym. Stąd wziął się zwyczaj mikołajek, czyli wręczania prezentów i drobnych upominków, właśnie - 6 grudnia, w rocznicę śmierci biskupa Miry.
Prawosławna ikona Świętego Mikołaja
Prawosławna ikona Świętego MikołajaFoto: Marian C / Shutterstock.com

Do dziś Mikołaj jest ukochanym świętym dzieci, kojarzonym z wymarzonymi prezentami pod choinką. Jego wspomnienie przypada według kalendarza gregoriańskiego 6 grudnia, natomiast według kalendarza juliańskiego - 19 grudnia.

Święty Mikołaj, żyjący na przełomie III i IV wieku, jest otaczany czcią przez wiernych Kościoła katolickiego i prawosławnego. Był biskupem Miry, portowego miasta w dzisiejszej Turcji. Znana jest historia o niesprawiedliwie uwięzionych oficerach uwolnionych za jego wstawiennictwem czy o trzech ubogich pannach wydanych za mąż dzięki ofiarowanym przez niego posagom. Święty Mikołaj zmarł 6 grudnia między 345 a 352 rokiem. Jego relikwie znajdują się w Bari we Włoszech. Przywieźli je z Miry w 1087 roku włoscy marynarze, chroniąc przed muzułmanami.

Świętego Mikołaja, oprócz katolików, wspominają także inni chrześcijanie, jednak część z nich, zgodnie z kalendarzem juliańskim w innym terminie - 19 grudnia. Przedstawia się go tradycyjnie w stroju biskupim, z trzema złotymi kulami symbolizującymi dary.

święty mikołaj drzeworyt_1200.jpg
Św. Mikołaj, Weles w przebraniu?

Mikołaj z białą brodą i w czerwonym kożuchu

Współczesny wizerunek Mikołaja - starszego mężczyzny w czerwonym kożuchu i z długą białą brodą - ma stosunkowo krótką historię, która sięga lat 30. XX wieku. Został stworzony przez amerykańskiego rysownika Huddona Sundbloma do reklam koncernu Coca-Cola. Najbardziej charakterystyczny element stroju Mikołaja - czerwona czapka z białym pomponem - stała się jednym z komercyjnych symboli świąt Bożego Narodzenia.

W Polsce Święty Mikołaj był dawniej bardzo popularny. Obecnie w naszym kraju jest blisko 330 kościołów pod jego wezwaniem. Najokazalsze z nich znajdują się w Gdańsku i Elblągu. Z kolei największe polskie sanktuarium św. Mikołaja zbudowano w Pierśćcu na Śląsku Cieszyńskim. W ołtarzu umieszczono relikwie świętego, które w latach 60. ubiegłego wieku przywiózł z Bari kardynał Bolesław Kominek.

ks

Zobacz także

Zobacz także