Będzie porozumienie UE z Wielką Brytanią? "Prawdopodobieństwo braku umowy jest większe"

Pesymistyczne nastroje w Unii Europejskiej co do możliwości zawarcia porozumienia z Wielką Brytanią w sprawie nowej umowy o współpracy. To był jeden z tematów szczytu w Brukseli. Europejscy dyplomaci i urzędnicy mówią, że prawdopodobieństwo braku umowy jest większe niż możliwości jej zawarcia.

2020-12-11, 11:10

Będzie porozumienie UE z Wielką Brytanią? "Prawdopodobieństwo braku umowy jest większe"

Dyskusja na szczycie nie była pogłębiona, trwała zaledwie 10 minut. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała unijnych przywódców o stanie negocjacji Brukseli z Londynem.

Powiązany Artykuł

boris johnson 1200 shutterstock.jpg
"Żaden premier nie mógłby ich zaakceptować". Johnson o warunkach UE dotyczących brexitu

- Sytuacja jest trudna. Kluczowe punkty sporne nie zostały rozwiązane - powiedział jeden z wysokich rangą urzędników. Dodał, że istnieje duże niebezpieczeństwo, że umowy nie uda się uzgodnić do końca roku.


Posłuchaj

Dyskusja na temat umowy z Wielką Brytanią, nastroje pesymistyczne (Beata Płomecka / IAR) 0:48
+
Dodaj do playlisty

Jeśli negocjacje zakończą się fiaskiem, wtedy od stycznia kontakty Unii z Wielką Brytanią nie będą regulowane żadną umową, zaczną obowiązywać cła i limity eksportowe i ogólne zasady Światowej Organizacji Handlu. Do niedzieli ma być wiadomo, czy jest szansa na uzgodnienie umowy. Ale Komisja Europejska już wczoraj opublikowała plany awaryjne na wypadek braku porozumienia.

Czytaj także:

Nierozwiązane są trzy sporne sprawy. Pierwsza to dostęp unijnych rybaków do brytyjskich łowisk. Zależy na tym głównie Francji, która grozi wetem, Wielka Brytania nie chce się zgodzić. Londyn odrzuca też żądania dotyczące stosowania unijnych norm środowiskowych, prawa pracy czy zasad pomocy publicznej.

Bruksela tłumaczy, że to konieczne, by brytyjskie firmy nie miały przewagi konkurencyjnej nad europejskimi. Nie ma porozumienia także w sprawie systemu rozwiązywana sporów w przyszłości i roli unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Beata Płomecka, bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej