COVID-19 jako "nie lada sprawdzian". Przedświąteczne przemówienie Franciszka

2020-12-21, 11:53

COVID-19 jako "nie lada sprawdzian". Przedświąteczne przemówienie Franciszka
Papież Franciszek wygłosił w poniedziałek przedświąteczne przemówienie podczas spotkania z Kolegium Kardynalskim i Kurią Rzymską. Foto: FILIPPO MONTEFORTE/AFP/East News

Papież Franciszek powiedział, że kryzys z powodu pandemii COVID-19 "na oślep zadał cios całemu światu". Podczas przedświątecznego spotkania z Kolegium Kardynalskim i Kurią Rzymską dodał, że obecna sytuacja ukazuje potrzebę wspólnoty i braterstwa. - Kryzys przestał być banałem przemówień - podkreślał papież. 


Powiązany Artykuł

1200_Johnson_PAP.png
Nowy szczep koronawirusa uderza w Wielką Brytanię. Zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego

Posłuchaj

Papież Franciszek wygłosił przemówienie do Kurii Rzymskiej podczas tradycyjnej uroczystości składania życzeń świątecznych - relacja Piotra Kowalczuka (IAR) 1:00
+
Dodaj do playlisty

 

W przemówieniu papież podkreślił, że "te Święta to Boże Narodzenie pandemii, kryzysu sanitarnego, gospodarczego, społecznego, a nawet kościelnego, który na oślep zadał cios całemu światu". - Kryzys  przestał być banałem przemówień i establishmentu intelektualnego, aby stać się rzeczywistością wspólną dla wszystkich. Ta plaga była nie lada sprawdzianem, a jednocześnie wielką szansą na nawrócenie i odzyskanie autentyczności - ocenił.

COVID-19 jak burza

Papież Franciszek nawiązał do swej modlitwy o ustanie pandemii 27 marca na placu Świętego Piotra, gdy mówił o znaczeniu burzy, która "uderzyła w świat". - Burza odsłania naszą słabość i obnaża fałszywe i zbędne pewniki, z którymi tworzyliśmy nasze plany, projekty, zwyczaje i priorytety. Pokazuje nam, że zostawiliśmy w stanie uśpienia i opuszczenia to, co zasila i podtrzymuje nasze życie i naszą wspólnotę, i daje im siłę - mówił papież kardynałom i biskupom.

Czytaj także: 

Jak zaznaczył, wraz z nadejściem burzy, "opadła zasłona stereotypów, którymi przykrywaliśmy nasze »ja«, wiecznie zatroskane o własny obraz i odsłoniła się na nowo błogosławiona wspólna przynależność, od której nie możemy się uchylać, przynależność jako bracia”.


opr. Johns Hopkins University

Papież Franciszek stwierdził też, że nie należy "sądzić Kościoła pochopnie na podstawie kryzysów wywołanych skandalami dnia wczorajszego i dzisiejszego".


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej