X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

LGBT, aborcja, klimat, praworządność. Biden a lewicowi ideolodzy z jego otoczenia

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 09:00
Dziś zaprzysiężenie Joe Bidena na prezydenta USA. Demokrata zostanie tym samym 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Wiele o nowej głowie państwa USA mogą powiedzieć jego bliscy współpracownicy. Jak mówi bowiem stare polskie przysłowie: "pokaż mi swoich przyjaciół, a powiem ci, kim jesteś".
Czego możemy się spodziewać po nowej administracji Joe Bidena?
Czego możemy się spodziewać po nowej administracji Joe Bidena?Foto: PAP/EPA/Alyssa Pointer/POOL; HOW HWEE YOUNG/POOL; Reuters/Forum
1200_Pence_Harris_EN.jpg
Mike Pence i Kamala Harris. Dwa światy, dwa różne spojrzenia na Amerykę
  • Kamala Harris

Kamala Harris zapisała się w historii USA jako pierwsza kobieta mająca objąć funkcję wiceprezydenta. 

Czytaj także:

Wybór Harris na wiceprezydenta wzbudził w Stanach Zjednoczonych duże emocje. Nie jest jedyną kobietą nominowaną przez swoją partię na to stanowisko. Po raz pierwszy jednak w rezultacie powszechnego głosowania będzie u boku Bidena piastować tę funkcję. Stała się zarazem pierwszą osobą mającą afroamerykańskie i jednocześnie wywodzące się z Azji Południowo-Wschodniej korzenie, którą wybrano na ten urząd.

kamala harris stock 1200.jpg
Prof. Nowak: Kamala Harris będzie odgrywać większą rolę niż poprzedni wiceprezydenci

Jak podkreślają amerykańscy eksperci, z biegiem czasu znaczenie wiceprezydenta wzrosło. Kiedyś redukowano ich rolę do reprezentowania prezydenta na pogrzebach przywódców światowych. Z biegiem czasu, w zależności od ekspertyzy, wykonują różne zadania. Może to być udział w negocjacjach z zagranicznymi i krajowymi politykami, omawianie problemów gospodarczych bądź klimatycznych.

Wiceprezydent USA ma tylko jedną przewidzianą w konstytucji rolę - przewodniczenia Senatowi, co oznacza, że kiedy w głosowaniu jest remis, może przesądzić o jego wyniku (zdj. PAP/Newscom/KEVIN DIETSCH) Wiceprezydent USA ma tylko jedną przewidzianą w konstytucji rolę - przewodniczenia Senatowi, co oznacza, że kiedy w głosowaniu jest remis, może przesądzić o jego wyniku (zdj. PAP/Newscom/KEVIN DIETSCH)

W przypadku Harris nie bez znaczenia na wybór jej osoby przez Bidena była zapewne także kwestia rasy. Prezydent elekt w przemówieniu inauguracyjnym specjalnie dziękował za wsparcie Afroamerykanom.

Po tym przydługim wstępie warto zwrócić uwagę na poglądy Kamali Harris.

Protesty Black Lives Matter

Pierwszy poważny zgrzyt można zauważyć przy jej wypowiedzi o protestach Black Lives Matter. Określiła je jako... "pokojowe".

- Byłam tam z ludźmi, którzy protestowali przeciwko morderstwu George'a Floyda i po raz pierwszy zobaczyłam tak dużą różnorodność w tym, kto maszeruje ramię w ramię, krzyczy, mówi, płacze, że życie Czarnych ma znaczenie - powiedziała w wywiadzie dla "Vogue".

Jak wiemy, protesty ruchu #BLM dalekie były od pokojowych. Podczas demonstracji doszło do niszczenia mienia, podpaleń, rabunków, pobić, a nawet śmierci.

Jakie jest natomiast zdanie Kamali Harris na temat niedawnych zamieszek pod Kapitolem? Zaskakująco odmienne.

- To, co widzieliśmy wczoraj w stolicy naszego kraju, było, jak nazwał to prezydent elekt, zamachem na praworządność. I nie ma na to miejsca w naszej demokracji - mówiła. - Byliśmy świadkami dwóch systemów sprawiedliwości: jednego, który wczoraj pozwolił ekstremistom szturmować Kapitol Stanów Zjednoczonych, i drugiego, który używał gazu łzawiącego wobec pokojowo protestujących zeszłego lata. To po prostu niedopuszczalne - zaznaczyła.

Kwestia LGBT

Kamala Harris cieszy się dużym poparciem środowisk LGBT w USA. Czynnie brała udział w Paradach Równości w Stanach.

Podczas telewizyjnej debaty kandydatów na wiceprezydenta USA, Kamala Harris argumentowała, że nominacja sędzi Amy Coney Barrett (sędzia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych - red.) może doprowadzić do delegalizacji aborcji.

- To jest kwestia wyboru i zawsze będę walczyła o prawo kobiety do decydowania o własnym ciele - przekonywała wcześniej podczas kampanii wyborczej.

Planned Parenthood i aborcja

- Jej kampanię finansowo wspiera amerykański gigant aborcyjny Planned Parenthood. Jako prokurator generalny Kalifornii Kamala Harris broniła organizację przed oskarżeniami o handel organami zabitych dzieci - podkreślił politolog dr Paweł Momro na antenie TV Trwam.

Jego słowa nie pozostają bez pokrycia. 

W 2015 r. organizacja Planned Parenthood została oskarżona przez Centrum Postępu Medycznego o handel organami pobranymi od abortowanych dzieci. Proceder został uwieczniony za pomocą nagrań ukrytą kamerą.

Co zrobiła Kamala Harris, która pełniła wówczas funkcję prokuratora generalnego Kalifornii? Skupiła się na działalności Centrum Postępu Medycznego, szukając czegokolwiek, co mogłoby zaszkodzić przeciwnikom Planned Parenthood.

Widać więc wyraźnie, że nowa wiceprezydent USA ma bardzo progresywne poglądy - co na pewno będzie widoczne w polityce Joe Bidena. Doniesienia medialne wskazują na wzrost roli i decyzyjności wiceprezydenta USA - zwłaszcza w obliczu zaawansowanego wieku prezydenta elekta.

  • Kristen Clarke

Pora na panią, której poglądy mogą być o wiele bardziej niebezpieczne. Stanowisko szefa Wydziału Praw Obywatelskich w Departamencie Sprawiedliwości ma objąć Kristen Clarke. Dziennikarz Tucker Carlson z FOX News przytoczył pewnie niewygodne fakty z jej życia.

Według niego Kristen Clarke podczas studiów na Harvardzie przygotowała tekst do studenckiej gazety "Harvard Crimson", w którym domagała się "aby uniwersytet podczas kształtowania programu nauki, wziął pod uwagę fakt różnic genetycznych pomiędzy Białymi a Czarnymi".

O jakie różnice chodzi? Według FOX News Clarke swój wywód opierała na tezie, że czarne niemowlęta szybciej adaptują się do życia - mniej czasu zajmuje im nauka siadania, raczkowania czy chodzenia niż białym dzieciom. Mamy więc do czynienia z czystym i nieskrępowanym rasizmem.

Aby uwiarygodnić swoje stanowisko, powołała się ona na słowa Carola Barnesa, który twierdził, że ludzkie procesy psychiczne są kontrolowane przez melaninę - tę samą substancję, która zapewnia osobom czarnoskórym lepsze zdolności fizyczne i umysłowe.

Według Tuckera Carlsona, który ujawnił te informacje, Clarke nigdy nie zmieniła swoich poglądów. "Stały się one bardziej wyrafinowane" - napisał.

Witamy w XXI wieku.

  • Antony Blinken

- Kandydat na nowego sekretarza stanu Anthony Blinken podziela wiele poglądów rządu w Warszawie, ale podobnie jak inni w zespole Bidena jest też zaniepokojony m.in. konfrontacją Polski z UE ws. praworządności - powiedział w rozmowie z PAP Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce.

Według Frieda "Antony Blinken podziela niepokój wobec widocznego odwrotu kierunku, w którym zmierza Polska". - Chodzi również o kierunek na konfrontację z UE w sprawach praworządności oraz niezależności mediów - twierdzi były ambasador.

Kwestię rzekomego łamania praworządności mamy zatem już za sobą.

  • John Kerry

Joe Biden jeszcze zanim został prezydentem, obiecał, że jako głowa państwa zadba, by USA ponownie przystąpiły do porozumienia paryskiego.

Specjalnym wysłannikiem ds. klimatu ma zostać John Kerry. Jest on m.in. współtwórcą wspomnianego porozumienia paryskiego. - Kerry jest obecny w procesie globalnych negocjacji klimatycznych od dawna - przekonywała w rozmowie z portalem 300gospodarka.pl Lidia Wojtal, ekspert think tanku Agora Energiewende.

- W połączeniu z jednoznacznym wsparciem proklimatycznie nastawionego prezydenta USA, może więc być niezwykle skuteczny w zachęcaniu światowych przywódców, ale i negocjatorów, do konstruktywnej i ambitnej postawy wobec wyzwań związanych z zieloną odbudową powiązanych ze zwiększaniem celów redukcyjnych - dodała.

  • Steve Ricchetti

Jak wskazuje z kolei portal Niezależna.pl, "wątpliwości budzi wysoko postawiony doradca i były szef sztabu Bidena w czasach Obamy, Steve Ricchetti". Ma on objąć tekę starszego doradcy Joe Bidena.

"W 2001 r. założył razem ze swoim bratem Jeffem firmę lobbingową Ricchetti inc. 13 listopada jego firma podpisała lukratywny kontrakt z Amazonem, w którego imieniu będzie lobbować w sprawach związanych z koronawirusem".

Ta informacja nabiera szczególnego znaczenia, jeśli popatrzymy na ostatnie działania tzw. BigTechu - czyli surowego banowania czy wręcz cenzurowania Donalda Trumpa w mediach społecznościowych. System naczyń połączonych?

***

Opracował Paweł Bączek (portal PolskieRadio24.pl)

***

Członkowie gabinetu Joe Bidena (opr. Maciej Zieliński/PAP) Członkowie gabinetu Joe Bidena (opr. Maciej Zieliński/PAP)

PAP/IAR/twitter.com/polsatnews.pl/radiomaryja.pl/tvp.info/300gospodarka.pl/niezalezna.pl

Czytaj także

Impeachment prezydenta USA. Piotrowski: Demokratom zależy na potępieniu Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 17:16
- Demokraci bardzo wzięli sobie do serca to, że Trump miał podsycać negatywne nastroje, które doprowadziły do szturmu protestujących - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biden z nowym profilem na Twitterze. Nie będzie korzystał z tego konta, co Trump

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 17:13
Prezydent elekt USA Joe Biden w piątek otrzymał nowe konto w serwisie społecznościowym Twitter. W ciągu pierwszych sześciu godzin zaczęło je obserwować 400 tys. osób. W dniu inauguracji kadencji Bidena profil przekształci się w oficjalne konto prezydenta USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aresztowania po ataku na Kongres. Niektórym grozi nawet 20 lat więzienia

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 19:05
Ponad 110 osób zostało aresztowanych w związku z ubiegłotygodniowym szturmem na amerykański Kongres. Trwa poszukiwanie kolejnych uczestników ataku na Kapitol. Wśród osób dotychczas zidentyfikowanych jest co najmniej dwudziestu byłych żołnierzy i policjantów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sensacyjne ustalenia amerykańskich śledczych. Chodzi o atak na Kapitol

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 20:58
Federalni prokuratorzy uważają, że celem tłumu, który szturmował Kapitol 6 stycznia, było schwytanie i zabójstwo polityków, w tym wiceprezydenta Mike'a Pence'a - wynika z dokumentów sądowych, cytowanych w piątek przez agencję AP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pence rozmawiał z Harris. Zaoferował pomoc w przekazywaniu władzy

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 00:10
Wiceprezydent USA Mike Pence zadzwonił w piątek do swej następczyni Kamali Harris. Zastępca Donalda Trumpa zaoferował przyszłej drugiej osobie w państwie pomoc w procesie przekazywania władzy i przekazał gratulacje z powodu zwycięstwa w wyborach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Większa rola rządu i pomoc dla prowincji. Biden ujawnił plan szczepień dla USA

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 02:00
Większa rola rządu federalnego i mocniejsze wsparcie dla prowincji oraz władz stanowych - oto główne cele planu szczepień przedstawionego w piątek przez prezydenta elekta USA Joe Bidena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiana w Białym Domu. Dr Łukasz Jasina: podział społeczeństwa w USA pogłębia się

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 11:44
- Podział społeczeństwa w Stanach Zjednoczonych pogłębia się. Ogromny podział między dużymi metropoliami a amerykańskimi przedmieściami i rejonami wiejskimi budował się od wielu lat. Ta kampania ostatecznie go przypieczętowała - powiedział o bieżącej sytuacji w Stanach Zjednoczonych dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przeciwnicy Trumpa grają na pogłębienie podziału w jego obozie". Ekspert o sytuacji politycznej w USA

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 18:50
- Istnieje ogromne rozdarcie w obozie Republikanów, co z kolei jest korzystne dla Demokratów - tak o sytuacji politycznej w USA mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kohut, ekspert Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed inauguracją prezydentury Bidena. Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w Waszyngtonie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 18:59
Na 4 dni przed inauguracją prezydentury Joe Bidena w Waszyngtonie obowiązują nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. W stolicy rozmieszczono 25 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej. Niemal całe centrum miasta jest zablokowane. Nadzwyczajne procedury wprowadzono po ubiegłotygodniowym szturmie zwolenników prezydenta Donalda Trumpa na Kapitol.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lewicowi aktywiści wśród organizatorów szturmu na Kapitol? Media alarmują

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 21:08
Wśród organizatorów szturmu na Kapitol mieli znajdować się radykalni lewicowi aktywiści - podają amerykańskie media.
rozwiń zwiń