"Wymuszone zmiany w polskim programie". Premier apeluje do KE ws. mniejszych dostaw szczepionek

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Komisji Europejskiej o interwencję w sprawie czasowo zmniejszonych dostaw szczepionek firm Pfizer i BioNTech. Szef polskiego rządu chce szczegółowych informacji na ten temat. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała list, który premier wysłał do przewodniczących Komisji i Rady Europejskiej.

2021-01-20, 06:39

"Wymuszone zmiany w polskim programie". Premier apeluje do KE ws. mniejszych dostaw szczepionek
Premier Mateusz Morawiecki. Foto: Krystian Maj / KPRM / flickr.com

Kopie pisma otrzymały także unijne stolice. Ta sprawa ma być jednym z tematów jutrzejszego wideoszczytu z udziałem unijnych przywódców.

Powiązany Artykuł

shutterstock szczepionka free 1200.jpg
Europejska Agencja Leków: szczepionki przeciw COVID-19 wymagają stałego nadzoru

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do KE o interwencję ws. opóźnień dostaw szczepionek. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

"Przewidywalność procesu"

Szef polskiego rządu oczekuje, że Komisja zwróci się do koncernu o informacje dotyczące planowanych działań i konsekwencji, jeśli chodzi o dostępność szczepionek i ich dostaw do unijnych krajów. "Chodzi o to, by zapewnić przejrzystość i przewidywalność procesu szczepień" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier napisał, że czasowe zmniejszenie dostaw przez niemiecko-amerykański koncern wymusiło wprowadzenie zmian w polskim programie szczepień. Dodał, że w pierwszym kwartale Polska oczekuje dostaw 6 milionów dawek preparatów zarówno Pfizera i BioNTechu, jak i Moderny.

Czytaj również:

Zakupy szczepionek poza programem UE

Szef polskiego rządu odniósł się też do informacji prasowych o rzekomych, dwustronnych umowach niektórych krajów z firmami farmaceutycznymi w sprawie dostaw szczepionek poza unijnym mechanizmem. Premier napisał, że rodzi to uzasadnione pytania o zasadę lojalnej współpracy i europejskiej solidarności.

Podkreślił, że unijne kraje powinny kontynuować wysiłki, by zagwarantować, że szczepionki będą dostępne dla wszystkich Europejczyków w sposób skoordynowany, sprawiedliwy i skuteczny. Dodał, że muszą być przestrzegane zasady gwarantujące unijnym państwom równy dostęp do preparatów przeciwko COVID-19. "Szczepionki powinny być wysyłane do krajów członkowskich w tym samym czasie i na tych samych warunkach" - czytamy w liście premiera do szefów unijnych instytucji.

Powiązany Artykuł

legutko 1200 fb free.jpg
Francja i Niemcy kupują szczepionki poza UE. Legutko: jedność europejska jest wtedy, gdy to wygodne

Wspomóc państwa spoza Unii

Premier napisał też, że popiera utworzenie świadectw szczepień, które byłyby uznawane w całej Unii, bo to zapewni swobodne przepływy towarów i osób. Podkreślił, że jest to kluczowe, aby utrzymać niezakłócony łańcuch dostaw we Wspólnocie i sprawne funkcjonowanie jednolitego rynku.

Premier napisał również, że pomysł wspierania szczepionkami państw spoza Unii takich jak Bałkany Zachodnie powinien także objąć kraje Partnerstwa Wschodniego.

REKLAMA

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej