more_horiz
Wiadomości

Niemiecka opozycja żąda wyjaśnień ws. zakupów szczepionek przez UE

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 10:26
Niemieckie partie opozycyjne, Zieloni i FDP, zażądały ujawnienia szczegółów negocjacji ws. unijnych zakupów szczepionek przeciwko koronawirusowi - informuje niemiecka gazeta "Welt am Sonntag". Według FDP Niemcy mogły faworyzować firmę, w której mają udziały.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Polityka zakupowa Komisji Europejskiej i wpływ na nią państw członkowskich rodzi wiele pytań - zauważa "WamS". Przedstawiciele Zielonych i FDP chcą poznać kulisy negocjacji i przyczyny słabego zaopatrzenia w szczepionki, co w efekcie przyniosło wolniejszą niż oczekiwano akcję szczepień. Domagają się też pełnej transparentności w tych kwestiach.

lotnisko covid free shutt 1200 .jpg
Wydłużone lockdowny, godzina policyjna, zawieszone nabożeństwa. Europa przedłuża restrykcje


- Jest wysoce problematyczne, że rząd RFN, Komisja Europejska i producenci szczepionek nie informują w przejrzysty sposób Parlamentu Europejskiego i opinii publicznej - powiedział Rasmus Andresen, polityk Zielonych, europoseł. Andresen zażądał od Unii Europejskiej udostępnienia protokołów z negocjacji z firmami farmaceutycznymi.

Czytaj także:


Gerhard Schinnenburg, ekspert FDP ds. zdrowia, domaga się wyjaśnień na forum Bundestagu. Istnieje "podejrzenie, że przy unijnych zamówieniach Niemcy faworyzować mogły firmę, w której udziały ma rząd federalny" - stwierdził ekspert, odnosząc się do dużej liczby zamówień złożonych w spółce biotechnologicznej CureVac z Tybingi, której szczepionka nie została jednak jeszcze zatwierdzona.

"Minister musi to wyjaśnić"

- Minister zdrowia Jens Spahn musi to wszystko wyjaśnić i uczynić proces zamawiania szczepionek przejrzystym - podkreślił Schinnenburg.

W ubiegłym roku państwo niemieckie zainwestowało 300 mln euro w CureVac po tym, jak rząd federalny dowiedział się o zainteresowaniu firmą ze strony Stanów Zjednoczonych.

W listopadzie KE zatwierdziła umowę z CureVac, w której przewidziano wstępnie zakup 225 mln dawek szczepionki na COVID-19 w imieniu wszystkich państw członkowskich UE i opcję zamówienia dalszych 180 mln dawek, jeżeli badania dowiodą, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna w walce z COVID-19.

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem