Opóźnienia w dostawach szczepionek. KE domaga się wyjaśnień od firmy AstraZeneca
Komisja Europejską domaga się wyjaśnień od firmy farmaceutycznej AstraZeneca w sprawie opóźnień w dostawach szczepionek przeciwko koronawirusowi. AstraZeneca, która ma w piątek otrzymać autoryzację w Unii i zgodę na dopuszczenie szczepionek na europejski rynek, już poinformowała, że dostawy będą mniejsze od wcześniej planowanych.
2021-01-25, 14:50
Komisja Europejska podkreśla, że oczekuje dostaw zgodnie z planem zapisanym w umowie, bo chodzi o bezpieczeństwo obywateli Unii. W tej sprawie spotkali się dziś przedstawiciele firmy z państwami członkowskimi i Komisją. Wczoraj list do firmy wysłała komisarz do spraw zdrowia. Rzecznik Komisji Eric Mamer dodał, że przewodnicząca Komisji rozmawiała w tej sprawie z dyrektorem koncernu.
Posłuchaj
"Powiedziała jasno, że oczekuje wywiązania się z umowy. Przypomniała, że Unia zainwestowała znaczącą sumę w badania prowadzone przez Astra Zenekę właśnie po to, by zapewnić nieprzerwaną produkcję jeszcze przed uzyskaniem autoryzacji Europejskiej Agencji Leków" - powiedział rzecznik Komisji.
Powiązany Artykuł
"Temat szczepień wyjmijmy poza nawias politycznego sporu". Apel szefa KPRM do opozycji
Przyznał, że problemy produkcyjne mogą się pojawić przy tak skomplikowanych szczepionkach, ale Unia oczekuje, że firma znajdzie rozwiązania i wykorzysta wszystkie możliwości, by zapewnić bezproblemowe dostawy.
Rejestr szczepionek produkowanych w UE
Komisja Europejska chce stworzyć rejestr eksportu szczepionek przeciw koronawirusowi produkowanych w Unii. Jeden z urzędników w Komisji wyjaśnił, że jest to związane z obawami, że wiele dawek przeznaczonych na europejski rynek może być kupowanych przez kraje spoza Unii.
REKLAMA
Problemy z dostawami do Wspólnoty zgłosiły najpierw koncerny Pfizer i BioNTech i w ubiegłym tygodniu te dostawy zostały zmniejszone. Teraz firma AstraZeneca, która w piątek ma uzyskać autoryzację w Unii, informuje, że ograniczone liczby dawek dotrą do odbiorców aniżeli wcześniej planowano.
Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że taki rejestr przejrzystości dotyczący eksportowanych szczepionek poza Unię, może powstać w ciągu kilku dni.
twitter/as
REKLAMA