Rozpoczęła się rozprawa Nawalnego. Przed budynkiem sądu zatrzymania zwolenników polityka

Bezprecedensowe siły policji, zablokowane ulice i zatrzymania - tak wygląda sytuacja wokół Moskiewskiego Sądu Miejskiego, do którego przywieziono już rosyjskiego opozycjonistę Aleksieja Nawalnego. Sąd może zadecydować we wtorek o jego osadzeniu w kolonii karnej.

2021-02-02, 09:50

Rozpoczęła się rozprawa Nawalnego. Przed budynkiem sądu zatrzymania zwolenników polityka
Funkcjonariusze zatrzymali około 30 działaczy opozycji, którzy przyszli, aby wyrazić solidarność z Aleksiejem Nawalnym.Foto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Posłuchaj

Posłuchaj

W moskiewskim sądzie rozpoczęła się rozprawa w sprawie odwieszenia wyroku Aleksiejowi Nawalnemu. Przed gmachem sądu policja zatrzymuje zwolenników polityka. Z Moskwy relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 0:41
+
Dodaj do playlisty

Przed budynkiem sądu stoi co najmniej pięć autobusów policyjnych i kilka pojazdów technicznych. W cały rejon ściągnięto bezprecedensowe siły policji; są też funkcjonariusze gwardii narodowej (Rosgwardii).

Powiązany Artykuł

Rosja protest Nawalny 1200 free.jpg
Burza wokół zdjęcia z protestu przeciwko zatrzymaniu Nawalnego. "Kojarzy się z II wojną światową"

Dziennikarz wśród zatrzymanych

Policja koło metra zatrzymywała młodych mężczyzn, być może oceniając ich jako potencjalnych zwolenników Nawalnego. Spod stacji metra, która znajduje się najbliżej Moskiewskiego Sądu Miejskiego odjechała całkowicie wypełniona furgonetka policyjna. Zatrzymani wsadzani są do drugiej furgonetki. Portal Projekt podał, że dziennikarzom policja nie pozwala na filmowanie zatrzymań.

Funkcjonariusze zatrzymali około 30 działaczy opozycji, którzy przyszli, aby wyrazić solidarność z Aleksiejem Nawalnym.

REKLAMA

Przed rozpoczęciem posiedzenia zatrzymany został także co najmniej jeden dziennikarz, korespondent portalu SOTA.

Czytaj także: 

Nawalny został przywieziony do sądu i jest na sali rozpraw w szklanej kabinie, przed którą stoją i rozmawiają z nim jego adwokaci Olga Michajłowa i Wadim Kobziew. Po godz. 9 czasu polskiego na salę rozpraw została wpuszczona żona opozycjonisty - Julia.

Przed rozpoczęciem posiedzenia okazało się, że zmieniona została sędzia prowadząca rozprawę; sprawę Nawalnego rozpatruje teraz sędzia Natalia Riepnikowa.

Powiązany Artykuł

forum-0586722191 (2).jpg
Działacz: jeśli Kreml nie przejmie kontroli nad internetem, przegra. Nawalnego chce zabić, bo on demontuje ten system

Nawalny może trafić do kolonii karnej

W 2014 roku Nawalny został skazany na 3,5 roku kolonii karnej w zawieszeniu za domniemaną defraudację funduszy francuskiej firmy Yves Rocher. W tym procesie współoskarżonym był jego brat Oleg Nawalny, któremu sąd nie zawiesił wykonania kary i który odbył wyrok w kolonii karnej. Obaj nie przyznawali się do winy.

REKLAMA

Czytaj także:

O zamianę wyroku w zawieszeniu na bezwzględne wykonanie kary zwróciła się do sądu Federalna Służba Więzienna (FSIN). Jeśli taka decyzja zapadnie, Nawalny będzie musiał odbyć wyrok 3,5 roku w kolonii karnej. FSIN utrzymuje, że Nawalny naruszył warunki okresu próby, bo nie dopełnił obowiązku meldowania się służbom więziennym. Adwokaci polityka odrzucają te zarzuty.

paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej