more_horiz
Wiadomości

Birma: wojsko przekonuje, że po wyborach odda władzę. Nie wiadomo tylko, kiedy

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 16:07
Junta rządząca Birmą zapewniła, że przeprowadzi wybory i przekaże władzę zwycięskiemu ugrupowaniu. Nie wiadomo jednak, kiedy ma się odbyć głosowanie. Przejmując władzę 1 lutego wojskowi poinformowali, że wprowadzają stan wyjątkowy na rok.
Puczyści przekonują, że przeprowadzone w listopadzie w Birmie wybory zostały sfałszowane
Puczyści przekonują, że przeprowadzone w listopadzie w Birmie wybory zostały sfałszowaneFoto: Zuma Press/ FORUM

1200_Birma_PAP.png
Masowe protesty w Birmie po puczu wojskowym. ONZ ostrzega juntę

Podczas pierwszej konferencji prasowej od chwili przejęcia kontroli nad państwem, generał brygady Zaw Min Tun powiedział, że przejęcie władzy nie było zamachem stanu. Rzecznik rady sprawującej władzę stwierdził, że działanie armii było uzasadnione, ponieważ listopadowe wybory zostały sfałszowane.

Protesty stłumione przez władze

Mieszkańcy Birmy, czyli oficjalnie Republiki Związku Mjanmy, protestują przeciwko zamachowi stanu. Domagają się też uwolnienia zatrzymanych, w tym laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi.

Czytaj także: 

W mieście Myaungmya policja użyła kul gumowych, aby rozproszyć manifestantów. Rannych zostało sześć osób. W ramach protestu zablokowano linię kolejową łączącą największe miasto, Rangun, ze znajdującym się na południe, czwartym co do wielkości miastem Mulmejn. Osoby stojące wzdłuż torów wykrzykiwały między innymi: "Władza należy do narodu - oddajcie ją", a także "Natychmiast uwolnijcie naszych przywódców". Tłumy manifestantów zgromadziły się też w Rangun. Demonstracje odbyły się w dwóch miejscach - w pobliżu kampusu uniwersyteckiego i przy banku centralnym.

Od 1 lutego, kiedy armia przejęła władzę w Mjanmie, aresztowano co najmniej 426 osób. Wśród zatrzymanych są przedstawiciele cywilnych władz, aktywiści i duchowni.

mbl


Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Azja Birma Mjanma

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem