X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Biden oskarżył Rosję o próbę rozbicia NATO. Szczerski: możemy się pod tymi słowami w pełni podpisać

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 19:47
- Podkreślenie współpracy transatlantyckiej i bezpieczeństwa kolektywnego, odrzucenie koncepcji Rosji jako politycznego partnera - to wątki wystąpienia prezydenta USA Joe Bidena, pod którymi możemy się w pełni podpisać - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski
Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof SzczerskiFoto: Wojtek Gorski/Forum
shutterstock nord stream 2 free gazociąg 1200.jpg
"Nord Stream 2 złym projektem". Biden uważnie przygląda się budowie gazociągu

Prezydent USA Joe Biden podkreślił podczas przemówienia na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa chęć odbudowy relacji transatlantyckich i wzmocnienia gwarancji NATO. Zapowiedział również "twardą" rywalizację z Chinami i oskarżył Rosję o próbę rozbicia sojuszu transatlantyckiego. W przemówieniu podczas specjalnej, wirtualnej edycji corocznej konferencji w Monachium, Biden przedstawił wizję "powrotu Ameryki" jako przywódcy Zachodu i orędownika jedności NATO.

Czytaj także:

- W kwestiach, które dotyczą polskich interesów, możemy się w pełni podpisać pod wystąpieniem prezydenta Joe Bidena podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa - powiedział prezydencki minister, komentując słowa przywódcy Stanów Zjednoczonych.

Jak zaznaczył Szczerski, podkreślenie przez Joe Bidena wagi współpracy transatlantyckiej i bezpieczeństwa kolektywnego, odrzucenie koncepcji Rosji jako politycznego partnera, a także kwestie dotyczące walki ze zmianami klimatycznymi i pandemią COVID-19, to wątki, "na które w zasadzie mamy wspólne spojrzenie".

amerykańscy żołnierze 1200 shutterstock.jpg
Mocne wsparcie z USA. Waszyngton deklaruje współpracę z Polską w celu wzmocnienia NATO

Prezydencki minister podkreślił, że w monachijskim wystąpieniu Bidena "bardzo wyraźnie wybrzmiała waga wspólnoty euroatlantyckiej oraz wspólnego bezpieczeństwa z silnymi gwarancjami kolektywnej obrony i utrzymania amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo europejskie". Zaznaczył, że kwestie te mają dla Polski zasadnicze znaczenie jako jednego z krajów, gdzie stacjonują wojska USA.

Po drugie - wskazywał prezydencki minister - prezydent Stanów Zjednoczonych bardzo wyraźnie wskazał Rosję i jej imperialną politykę, jako źródło zagrożeń i konfrontacji ze światem euroatlantyckim. Według Szczerskiego to "zamyka dyskusję o ewentualnym resecie relacji z Rosją". - Bardzo wyraźnie wybrzmiała negatywna ocena polityki rosyjskiej. Joe Biden wyraźnie wskazał, że odrzuca koncepcję Rosji jako partnera - podkreślił Szczerski.

"Bidenowi nie chodzi nową zimną wojnę"

Jak dodał, Biden wskazał przy tym, że z Rosją można rozmawiać w kwestiach jednostkowych, jak na przykład sprawa ograniczenia zbrojeń. - Joe Biden mówił, że nie chodzi mu o nową zimną wojnę, gdzie oba bloki są na siebie całkowicie impregnowane, natomiast zdecydowanie odrzucił koncepcję partnerstwa politycznego z Rosją - powiedział prezydencki minister.

Szczerski zwrócił też uwagę, że Biden wskazywał, iż celem Rosji jest osłabienie i podział Europy. - To jest też bardzo ważne zdanie. To jest też polska optyka w kwestii gazociągu Nord Stream 2 i pogłębiania niemiecko-rosyjskich relacji w zakresie importu gazu do Europu. Polska przestrzega, że Nord Stream 2 jest projektem dzielącym i osłabiającym Europę i to też wybrzmiało dziś bardzo wyraźnie w wystąpieniu Joe Bidena - powiedział Szczerski.

Szczerski stwierdził, że ważną kwestią było też podkreślenie przez lidera Stanów Zjednoczonych potrzeby łączenia wysiłków w celu obrony demokratycznych zasad na całym świecie. Jak ocenił, istotną kwestią w przemówieniu Bidena było też wskazanie na Chiny jak globalnego konkurenta.

pb

Czytaj także

Prezydent Joe Biden podtrzymuje sprzeciw wobec Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 08:28
Prezydent USA Joe Biden uważa, że gazociąg Nord Stream 2 to "zły interes" dla Europy i zadecyduje, czy sankcje są odpowiednie, żeby powstrzymać dokończenie realizacji projektu - powiedziała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekretarz stanu USA wyraził poparcie administracji Joe Bidena dla Inicjatywy Trójmorza

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 16:29
Szef amerykańskiej dyplomacji ocenił, że Trójmorze wzmacnia Europę i zapowiedział wsparcie finansowe Stanów Zjednoczonych dla projektu
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Guzy: konferencja w Monachium to powrót Amerykanów do globalnej gry

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 19:21
W Monachium toczy się zorganizowana w trybie online Konferencji Bezpieczeństwa z udziałem m.in. prezydenta USA Joe Bidena, kanclerz Niemiec Angeli Merkel, szefa NATO, przewodniczącej Komisji Europejskiej i sekretarza generalnego ONZ. Jarosław Guzy z PAP zauważa, że Amerykanie deklarują powrót do polityki obliczalnej, polityki kooperatywnej, jeśli chodzi o sojuszników i polityki rywalizacji z przeciwnikami, ale prowadzonej według jasnych reguł.
rozwiń zwiń