Hiszpania legalizuje eutanazję. Kościół radzi dokonywać adnotacji w testamencie

Sekretarz generalny i rzecznik hiszpańskiej Konferencji Biskupów (CEE) oraz biskup pomocniczy w Valladolid, Luis Arguello poradził Hiszpanom, aby w testamentach, na wypadek, gdyby nie byli w stanie wyrazić swej woli, zaznaczali, że nie chcą być poddani eutanazji.

2021-02-22, 06:50

Hiszpania legalizuje eutanazję. Kościół radzi dokonywać adnotacji w testamencie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/sfam_photo

Powiązany Artykuł

eutanazja 1200 shutterstock.jpg
Bierna eutanazja coraz częstsza w Wielkiej Brytanii. Przypadek Polaka w Plymouth nie jest odosobniony

Arguello w wywiadzie prasowym odrzucił eutanazję, nazywając ją "zabójstwem" i zapowiedział, że Kościół będzie zachęcał zarówno chorych, jak i personel medyczny do korzystania z "klauzuli sumienia".

Czytaj także:

Kongres Deputowanych (niższa izba parlamentu Hiszpanii) skierował 17 grudnia do Senatu ustawę, dopuszczającą eutanazję i wspomagane samobójstwo. Zapisy ustawy dotyczą osób cierpiących na "poważne, nieuleczalne lub wyniszczające choroby, które powodują nieznośne cierpienie". Jeżeli Senat nie wprowadzi żadnych poprawek, ustawa wejdzie w życie.

- Będziemy zachęcać w działalności duszpasterskiej, aby w testamentach wyraźnie zapisywano odrzucenie praktykowania eutanazji i opowiadano się za opieką paliatywną, ale także, aby powstrzymywano się od "okrucieństwa terapeutycznego", czyli od zmuszania umierającego do uporczywej terapii - powiedział Arguello, cytowany przez "El Mundo".

REKLAMA

Powiązany Artykuł

1200_ręka_shutterstock.png
Niemiecki kościół sprzeciwia się eutanazji. "To równia pochyła, wynik strachu i rozpaczy"

Sprzeciw sumienia

- Będziemy zachęcali do korzystania z przewidzianego ustawowo sprzeciwu sumienia - dodał.

Według biskupa ustawa "przekroczyła czerwoną linię" i stanowi "pogwałcenie fundamentalnych zasad cywilizacji zachodniej". - Jesteśmy za dobrą śmiercią, ale uważamy, że dobra śmierć nigdy nie jest zadawana, bo to jest zabójstwo - oznajmił.

Pomimo tego, że w przepisach jest mowa o wolności i autonomii w podejmowaniu decyzji o eutanazji, biskup podkreślił, że zawsze "istnieje ryzyko, że dana osoba zwróci się o wspomaganą śmierć pod wpływem nacisku ze strony systemu społecznego, zdrowotnego albo ze względu na rodzinę".

Błędny obraz eutanazji w społeczeństwie

Arguello oświadczył, że w społeczeństwie coraz bardziej rozwija się błędne przekonanie, że eutanazja jest aktem współczucia i wskazał w tym kontekście na wpływy kina i telewizji, ale także na kryzys duchowy społeczeństw zachodnich.

REKLAMA

Zapisy ustawy przewidują, że zabieg tzw. śmierci wspomaganej byłby finansowany przez państwo i przeprowadzany przez zaaplikowanie przez lekarza "odpowiednich substancji farmakologicznych" powodujących zgon, lub przez ułatwienie ich przyjęcia przez samego pacjenta.

Ustawę w formie przyjętej przez Kongres Deputowanych odrzucił hiszpański Komitet Osób Niepełnosprawnych (Cermi).

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej