"Przekazaliśmy stanowczy sprzeciw". MSZ Chin potępia rezolucję Kanady o ludobójstwie Ujgurów
Chińskie MSZ potępiło we wtorek przyjęcie przez parlament Kanady specjalnej, niewiążącej uchwały określającej działania Pekinu wobec Ujgurów i innych muzułmanów w regionie Sinciang na zachodzie ChRL jako ludobójstwo w rozumieniu konwencji ONZ z 1948 roku.
2021-02-23, 09:55
- Przekazaliśmy stronie kanadyjskiej stanowczy protest w sprawie tej uchwały – powiedział na briefingu prasowym w Pekinie rzecznik chińskiego resortu spraw zagranicznych Wang Wenbin.
Przyjęta przez kanadyjski parlament uchwała wzywa rząd w Ottawie do podjęcia kroków na rzecz przeniesienia zimowych Igrzysk Olimpijskich zaplanowanych na 2022 rok z Chin do innego kraju, jeśli Pekin nie zaprzestanie ludobójstwa Ujgurów.
Powiązany Artykuł
Parlament Kanady: działania Chin wobec Ujgurów noszą znamiona ludobójstwa
Wcześniej politykę ChRL w Sinciangu uznały za ludobójstwo władze USA, powołując się m.in. na raporty niemieckiego etnologa Adriana Zenza, który zarzucał chińskim władzom stosowanie przymusowych aborcji, sterylizacji i innych metod ograniczania liczby urodzin w społecznościach muzułmańskich.
Pekin zaprzecza zarzutom o ludobójstwo i łamanie praw człowieka w Sinciangu, określając je jako „największe kłamstwa stulecia”. Zachodnie media podkreślają jednak, że władze Chin utrudniają zagranicznym dziennikarzom pracę w tym regionie.
REKLAMA
Relacje chińsko-kanadyjskie pogorszyły się, gdy w grudniu 2018 roku w Vancouver aresztowano wiceprezes chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei, Meng Wanzhou. Została ona zatrzymana na wniosek władz USA, które oskarżają ją o oszustwa i zabiegają o jej ekstradycję.
- Tomasz Wróblewski: Chiny i Rosja testują nowy układ polityczny
- Ekspert: Biden będzie przypominał o prawach człowieka, to oznacza dalsze spory z Chinami
Wkrótce po aresztowaniu Meng zatrzymano w Chinach dwóch obywateli Kanady, Michaela Kovriga i Michaela Spavora, którzy zostali później formalnie oskarżeni o szpiegostwo. Obaj są wciąż przetrzymywani w chińskich aresztach, a działania przeciwko nim powszechnie uznano za próbę wywarcia presji na kanadyjski wymiar sprawiedliwości w sprawie Meng.
kmp
REKLAMA
REKLAMA