X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Holandia liberalizuje prawo do aborcji. Usunięto tzw. okres refleksji

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 01:50
Izba niższa holenderskiego parlamentu (Tweede Kamer) zdecydowaną większością głosów opowiedziała się za liberalizacją obowiązującego prawa aborcyjnego. Wywodzący się z chadeckiej partii CDA minister zdrowia zapowiedział, że nie wprowadzi jej w życie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kishivan
1200_ciąża_shutterstock.png
"Ustawodawstwo UE nie przewiduje prawa do aborcji". Komitet Episkopatów wydał oświadczenie

Aborcja jest dozwolona w Niderlandach do 24. tygodnia ciąży. Decyzję w sprawie jej przeprowadzenia może podjąć kobieta po ukończeniu 16 lat. Jeżeli jest młodsza, potrzebuje zgody rodziców. Ustawa o przerywaniu ciąży stanowi, iż osoba, która zdecydowała się na aborcję, musi odczekać pięć dni, zanim dojdzie do zabiegu. Jest to tak zwany okres refleksji. W czwartek wieczorem Tweede Kamer większością 119 głosów (na 150), przyjęła propozycję lewicy, by zrezygnować z tego warunku.

Czytaj także:

Wspólny wniosek zielonych (GroenLinks) oraz socjaldemokratów (PvdA) został poparty w głosowaniu przez liberałów premiera Marka Rutte (VVD), współrządzących z nimi socjalliberałów (D66) oraz opozycyjnych populistów z PVV, Partię Socjalistyczną (SP), Forum na Rzecz Demokracji Thierry Baudeta, a także Partię na rzecz zwierząt (PvdD).

papież 1200.jpg
Papież po długiej przerwie modlił się z wiernymi. Mówił o ochronie życia

Przeciwko opowiedziały się pozostałe partie koalicji: Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) oraz konserwatywna chadecja (CU), a także pozostające w opozycji do gabinetu Marka Rutte - protestancka partia SGP oraz reprezentacja mniejszości tureckiej DENK.

"Nareszcie! […] Kobiety naprawdę same będą mogły zdecydować, ile potrzebują czasu na refleksję" - napisała na Twitterze po głosowaniu lider socjaldemokratów (PvdA) Lilianne Ploumen.

Portal NOS przypomina, iż gabinet ministrów, który kończy urzędowanie, sygnalizował już wcześniej, że nie podejmie żadnych kroków zmieniających ustawę aborcyjną. Powstaje zatem pytanie, jak szybko decyzja izby niższej parlamentu zostanie wprowadzona w życie, tym bardziej że wywodzący się z chadecji (CDA) wicepremier i minister zdrowia Hugo De Jonge zapowiedział podczas debaty w parlamencie, iż nie wprowadzi tej decyzji w życie.

pb

Czytaj także

"Powinniśmy być Polakom wdzięczni". Niemiecki europoseł chwali Polskę za decyzję ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 16:45
W Parlamencie Europejskim debatowano na temat orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji eugenicznej. - Powinniśmy być Polakom wdzięczni, że w ten sposób angażują się na rzecz wartości europejskich, demokracji, wolności słowa i również życia i godności człowieka od poczęcia, aż do śmierci - powiedział niemiecki europoseł Joachim Kuhs (AfD).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata w PE nt. aborcji. Andrzej Sadoś: regulacje dot. ochrony życia są wyłączną kompetencją krajów UE

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 15:22
- Polityka zdrowotna i regulacje dotyczące ochrony życia, zgodnie z unijnymi traktatami, są wyłączną kompetencją państw członkowskich - mówił w Parlamencie Europejskim ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś. Na komisji swobód obywatelskich zorganizowano dyskusję na temat orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji eugenicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gdzie jest wartość osoby niepełnosprawnej, która się jeszcze nie urodziła?". Jaki pyta europosłów

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 02:45
- Praworządność to przede wszystkim działanie w granicach prawa i przestrzeganie go. Tak się składa, że nie macie prawa do zajmowania się kwestią aborcji, zdrowia w Polsce. [...] Mówicie o wartości zdrowia kobiety. Gdzie jest w takim razie wartość osoby niepełnosprawnej, która się jeszcze nie narodziła? - powiedział europoseł Patryk Jaki, w odpowiedzi na zarzuty części europosłów dot. aborcji w Polsce.
rozwiń zwiń