Holandia liberalizuje prawo do aborcji. Usunięto tzw. okres refleksji
Izba niższa holenderskiego parlamentu (Tweede Kamer) zdecydowaną większością głosów opowiedziała się za liberalizacją obowiązującego prawa aborcyjnego. Wywodzący się z chadeckiej partii CDA minister zdrowia zapowiedział, że nie wprowadzi jej w życie.
2021-02-26, 01:50
Powiązany Artykuł
"Ustawodawstwo UE nie przewiduje prawa do aborcji". Komitet Episkopatów wydał oświadczenie
Aborcja jest dozwolona w Niderlandach do 24. tygodnia ciąży. Decyzję w sprawie jej przeprowadzenia może podjąć kobieta po ukończeniu 16 lat. Jeżeli jest młodsza, potrzebuje zgody rodziców. Ustawa o przerywaniu ciąży stanowi, iż osoba, która zdecydowała się na aborcję, musi odczekać pięć dni, zanim dojdzie do zabiegu. Jest to tak zwany okres refleksji. W czwartek wieczorem Tweede Kamer większością 119 głosów (na 150), przyjęła propozycję lewicy, by zrezygnować z tego warunku.
- Proaborcyjne trendy można odwrócić. "W Karolinie Południowej bije teraz wiele szczęśliwych serc"
- "Minimalizuje rolę rodziny jako dawcy życia". Francuski biskup o ustawie bioetycznej
Wspólny wniosek zielonych (GroenLinks) oraz socjaldemokratów (PvdA) został poparty w głosowaniu przez liberałów premiera Marka Rutte (VVD), współrządzących z nimi socjalliberałów (D66) oraz opozycyjnych populistów z PVV, Partię Socjalistyczną (SP), Forum na Rzecz Demokracji Thierry Baudeta, a także Partię na rzecz zwierząt (PvdD).
Powiązany Artykuł
Papież po długiej przerwie modlił się z wiernymi. Mówił o ochronie życia
Przeciwko opowiedziały się pozostałe partie koalicji: Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) oraz konserwatywna chadecja (CU), a także pozostające w opozycji do gabinetu Marka Rutte - protestancka partia SGP oraz reprezentacja mniejszości tureckiej DENK.
REKLAMA
"Nareszcie! […] Kobiety naprawdę same będą mogły zdecydować, ile potrzebują czasu na refleksję" - napisała na Twitterze po głosowaniu lider socjaldemokratów (PvdA) Lilianne Ploumen.
Portal NOS przypomina, iż gabinet ministrów, który kończy urzędowanie, sygnalizował już wcześniej, że nie podejmie żadnych kroków zmieniających ustawę aborcyjną. Powstaje zatem pytanie, jak szybko decyzja izby niższej parlamentu zostanie wprowadzona w życie, tym bardziej że wywodzący się z chadecji (CDA) wicepremier i minister zdrowia Hugo De Jonge zapowiedział podczas debaty w parlamencie, iż nie wprowadzi tej decyzji w życie.
pb
REKLAMA