X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Historyk "Memoriału": demontaż katyńskich tablic to element fałszowania historii

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 11:54
Rosyjski "Memoriał" wykorzysta wszystkie możliwości prawne, aby w Twerze ponownie zawisły tablice upamiętniające ofiary zbrodni stalinowskich - powiedział Polskiemu Radiu szef sekcji polskiej stowarzyszenia Aleksandr Gurianow.
W rosyjskim Twerze w maju 2020 roku zdemontowano tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej
W rosyjskim Twerze w maju 2020 roku zdemontowano tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiejFoto: Facebook/Artem Vazhenkov

W czwartek twerski sąd oddalił pozew "Memoriału" w tej sprawie, przekładając opublikowanie uzasadnienia na 5 marca. W ocenie niezależnych historyków i komentatorów, władze Rosji podejmują działania, które mają wymazać z kart historii stalinowskie zbrodnie, a tym samym wybielić wizerunek Związku Radzieckiego i Armii Czerwonej.

kreml rosja 1200.jpg
Żaryn: uzasadniając politykę imperialną, Rosja zakłamuje sowieckie zbrodnie na Polakach

W maju ubiegłego roku ze ściany budynku należącego do Twerskiego Uniwersytetu Medycznego zdjęto tablice upamiętniające ofiary stalinowskich zbrodni. Jedna z nich poświęcona była polskim oficerom zamordowanym wiosną 1940 r. przez NKWD, a druga obywatelom ZSRR zgładzonym przez sowieckie służby.

Posłuchaj
00:50 spec twer.mp3 Rosyjski "Memoriał" walczy o przywrócenie w Twerze tablic upamiętniających ofiary zbrodni stalinowskich. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

W ocenie historyka "Memoriału" Nikity Pietrowa, władze Rosji próbują zatuszować stalinowskie zbrodnie, aby w lepszym świetle przedstawić Związek Radziecki.

kreml free jesien shutt 1200 .jpg
"Nie ma powodu do dyskusji". Kreml odpiera zarzuty o zakłamywanie historii zbrodni katyńskiej

- To jest proces powrotu nie tyle wprost do sowieckich dogmatów, które opierały się na kłamstwie, ale podejmowanie działań prowadzących do zniekształcenia i demoralizacji prawdy, to przewracanie sytuacji z nóg na głowę - podkreślił badacz stalinowskich zbrodni.

Czytaj także:

Tablice upamiętniające ofiary stalinowskich zbrodni zostały zamontowane w Twerze na początku lat 90. XX w., gdy polscy i rosyjscy historycy ustalili, że właśnie w piwnicach kamienicy należącej do Uniwersytetu Medycznego znajdowała się katownia NKWD, w której rozstrzeliwano jeńców.

Badania historyków wskazują, że Sowieci zgładzili tam 6300 polskich oficerów, a ich ciała pogrzebali w Miednoje.

fc

Czytaj także

"W imię prawdy. Historia tajnego Instytutu Katyńskiego"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 08:15
 - W ciągu jednej nocy określono założenie i status działalności, natychmiast przystąpiono do działania - mówił o powołaniu Instytutu Katyńskiego w Krakowie Jarosław Mańka, reżyser, autor filmu dokumentalnego o Instytucie Katyńskim.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Demontaż tablic upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej. Rosyjski sąd oddalił pozew

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 19:06
Sąd w Twerze oddalił w czwartek pozew Stowarzyszenia Memoriał przeciwko Twerskiemu Państwowemu Uniwersytetowi Medycznemu, dotyczący demontażu z gmachu uczelni tablicy upamiętniającej ofiary zbrodni katyńskiej, zabitych przez NKWD więźniów obozu w Ostaszkowie.
rozwiń zwiń