X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Problemy w produkcji szczepionek. Premier: koncerny farmaceutyczne powinny podzielić się patentami

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 15:46
Premier Mateusz Morawiecki zaproponował, aby firmy farmaceutyczne podzieliły się patentami na szczepionki na koronawirusa. Szef rządu poinformował o tym na swoim profilu na Facebooku. Podczas zakończonego właśnie dwudniowego wideoszczytu przywódców Unii Europejskiej kwestia walki z COVID-19 oraz szczepionek była jednym z najważniejszych tematów rozmów.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki Foto: Kancelaria Premiera

"Za nami pierwszy dzień Rady Europejskiej. Głównym tematem było przyspieszenie procesu zatwierdzania szczepionek, a przede wszystkim zwiększenie zdolności produkcyjnych szczepionek w Europie - o co apelowałem wraz z przywódcami Belgii, Danii, Hiszpanii i Litwy do Komisji Europejskiej" - zaczął swój wpis Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej
laboratorium 1200 shutterstock.jpg
Naukowcy z Sosnowca badają koronawirusa. Odkryli jego pięć wariantów

Premier podkreślił, że cały świat zmaga się z problemami w dostępie do szczepionek. "Opóźnienia ze strony firm farmaceutycznych i problemy związane z produkcją i dostawą dawek, połączone z pojawieniem się nowych wariantów COVID-19, stwarzają ryzyko dla pełnej odbudowy i szybkiego powrotu do normalności" - wskazał szef rządu.

Posłuchaj
00:53 10930308_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki zaproponował dzielenie się patentami szczepionkowymi (IAR)

"Czas, żebyśmy z tego skorzystali"

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że opracowanie szczepionki to wielki, wspólny wysiłek całej Unii Europejskiej". "Pieniądze, które wspólnie wydaliśmy na ten cel, trafiły do naukowców i firm farmaceutycznych. A teraz okazuje się, że nie nadążają one z produkcją lub że szczepionki wysyłane są z europejskich fabryk poza Unię Europejską - dla osiągnięcia większych zysków" - kontynuował wpis premier.

"Zdrowie i życie naszych obywateli to zbyt ważne sprawy, żeby poświęcać je dla lepszego wyniku finansowego kilku firm. Musimy działać solidarnie jako wspólnota - bo wszyscy chcemy jak najszybszego powrotu do zdrowia i normalności" - dodał.

Szef rządu poinformował również, że w związku z problemami w dostawach przedstawił unijnym przywódcom propozycje. "Firmy farmaceutyczne, które przeprowadziły badania naukowe i opracowały szczepionki dzięki zaangażowaniu bardzo dużych środków publicznych, w tym środków europejskich podatników, powinny podzielić się patentami z innymi firmami - które mają dostępne linie produkcyjne i mogą z dnia na dzień rozpocząć wytwarzanie szczepionek" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

"Każde europejskie państwo ma w tej sprawie odpowiednie regulacje w prawie patentowym. Czas, żebyśmy z nich skorzystali. Solidarnie, jako europejska wspólnota!" - wskazał szef rządu.

Problemy w dostawach

Pod koniec stycznia francuski koncern Sanofi informował, że od lipca do końca roku wyprodukuje w swojej niemieckiej fabryce 100 milionów dawek szczepionki firm Pfizer i BioNTech. Wcześniej koncern Sanofi zrezygnował z własnych badań nad szczepionką.

Czytaj więcej
shutterstock astrazeneca free szczepionka free 1200.jpg
Zmiana w programie szczepień. Seniorom od 65 do 69 lat będzie podawany preparat firmy AstraZeneca

Rozmowy o dostawach na europejskie rynki to pokłosie kryzysu z początku roku. Koncerny Pfizer oraz AstraZeneca informowały wówczas, że z powodu problemów w fabrykach w Belgii zmniejszają zakontraktowane wcześniej dostawy do Europy. Niezależni eksperci ocenili, że w sumie do krajów Unii Europejskiej trafiło o co najmniej 10 milionów dawek mniej.

Po wczorajszych rozmowach na unijnym szczycie szef Rady Europejskiej Charles Michel mówił, że Unia będzie naciskać na zwiększenie produkcji.

Według amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, do tej pory w Europie podano ponad 30 milionów zastrzyków, a w pełni zaszczepiono 10 milionów osób.

jp

Czytaj także

"Firmy muszą wypełnić zobowiązania". Szef RE o produkcji szczepionek na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 20:51
Szef Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że priorytetem w Unii jest obecnie przyspieszenie produkcji i dostaw szczepionek przeciw koronawirusowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wideoszczyt UE. Nadal nie zapadły decyzje ws. paszportów szczepień

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 22:05
Bez decyzji na razie w Unii Europejskiej w sprawie paszportów szczepień. Przywódcy 27 krajów podczas wideoszczytu ustalili jedynie, że prace nad wspólnym, cyfrowym certyfikatem będą kontynuowane.
rozwiń zwiń