X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"UE traci kontakt z rzeczywistością". Andruszkiewicz o rezolucji ws. "strefy wolności LGBT"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 10:14
- Czasami mam wrażenie, kiedy słucham, czym zajmuje się Parlament Europejski, że niestety, ale UE zdecydowanie traci kontakt z rzeczywistością, dlatego że dzisiaj świat stoi w obliczu wielkiego powrotu wyścigu mocarstw. (...) natomiast Unia Europejska zajmuje się prawami gejów. Coś tu nie gra - ocenił Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w kancelarii Rady Ministrów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mazur Travel/Shutterstock

Odnosząc się na antenie TVP Info do pomysłu przyjęcia przez Parlament Europejski rezolucji, wg której Unia Europejska ma być uznana za strefę "wolności LGBT", a za zachowanie niezgodnie z rezolucją grozić mają m.in. kary finansowe, Andruszkiewicz stwierdził, że "na terenie Rzeczpospolitej Polskiej wszyscy obywatele są równi wobec prawa niezależnie od światopoglądu, od płci, a także od orientacji seksualnej".

1200_LGBT_shutterstock.png
"Homoseksualizm nie jest w Polsce dyskryminowany". Kacper Płażyński o rezolucji PE ws. LGBT

- Nikt nikogo w Polsce nie dzieli i nikt nikogo nie dyskryminuje. Wszystkim nam konstytucja gwarantuje te same prawa wyborcze, te same prawa obywatelskie - zauważył.

- Ja się uśmiecham, kiedy słyszę, że Bruksela czy też niektórzy ich pomocnicy, wybrani w Polsce europosłowie opozycji, próbują uczyć Polskę tolerancji, a każdy, kto zna historię, to wie, że to Polska uczyła tolerancji całą Europę i ta tolerancja jest zakorzeniona w naszej tradycji chrześcijańskiej. My zawsze byliśmy bardzo tolerancyjni i nikogo nie prześladowaliśmy, nikogo nie mordowaliśmy ze względu chociażby na to, w kogo wierzy. To dla nas było oczywiste. W Polsce nie było żadnego ludobójstwa np. dokonywanego, ani masowych rzezi i tym bardziej wypraszamy sobie dzisiaj pouczanie, czym jest tolerancja, bo my doskonale wiemy - powiedział Andruszkiewicz.

Stwierdził, że politycy UE powinni zająć się "poważnymi problemami, które dzisiaj niestety trawią świat". - Tu mam na myśli walkę z pandemią. Komisja Europejska nie jest w stanie wyegzekwować należnych nam szczepionek - zaznaczył.

Według Andruszkiewicza, jeśli Europa "nie zajmie się poważnym sprawami", to "zostanie z tyłu". - Świat nie będzie na nas czekał i to spowoduje pauperyzację Europy, spadek pozycji Europy, ubożenie po prostu i neokolonializm na terenie Europy - stwierdził.

Czytaj także:

Andruszkiewicz był także pytany o kolejne propozycje działaczy skupionych wokół społeczności LGBT.

Jego zdaniem pomysły lewicy są "niewiarygodne i kabaretowe". Wskazał także, że Strajk Kobiet stracił poparcie Polaków i obecnie "nie widać już tłumów młodych ludzi", którzy wcześniej brali udział w demonstracjach organizowanych przez Strajk Kobiet.

- To jest efektem tego, że młodzież i Polacy spostrzegli, że Strajk Kobiet jest taką bardzo radykalną organizacją, która chyba po prostu nie ma kontaktu z rzeczywistością obecnie, i to wszystko - skomentował Andruszkiewicz.

Projekt w Parlamencie Europejskim

W Parlamencie Europejskim powstał projekt rezolucji w sprawie ogłoszenia Unii Europejskiej "strefą wolności LGBTIQ". Został przygotowany przez deputowanych, również polskich, z frakcji Europejskiej Partii Ludowej, socjalistów, Odnowić Europę, Zielonych i Lewicy. Projekt zawiera zapis o tym, że Parlament Europejski "ogłasza Unię Europejską strefą wolności LGBTIQ".

Pod projektem z polskich europosłów podpisali się: Andrzej Halicki (PO), Łukasz Kohut (Wiosna), Leszek Miller (SLD), Robert Biedroń (Wiosna), Marek Belka (SLD), Włodzimierz Cimoszewicz (SLD) i Sylwia Spurek (grupa Zieloni). Przygotowało go też kilkudziesięciu innych europosłów z różnych krajów, głównie z grupy Zielonych.

Projekt zawiera zapis, że "Komisja nie powinna wahać się przed użyciem wszystkich narzędzi, w tym postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, ram na rzecz praworządności, art. 7 TUE, a także niedawno przyjętego rozporządzenia w sprawie ochrony budżetu Unii w przypadku uogólnionych braków w odniesieniu do przepisów prawa w państwach członkowskich w celu przeciwdziałania naruszeniom praw podstawowych osób LGBTIQ w całej Unii".

itom/niezależna.pl

Czytaj także

Profanatorzy mogą czuć się bezkarni. Felieton Miłosza Manasterskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 12:58
W płockim sądzie rejonowym w sprawie profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej zapadł wyrok, który jest krzywdzący dla osób wierzących. Co gorsze, decyzja sądu może być odebrana jako zachęta, by tego rodzaju incydenty mogły się powtarzać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł KO o projekcie rezolucji PE: dyskryminacja jest rzeczą niepożądaną i trzeba z nią walczyć

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 18:41
- Rezolucja ma mówić wprost, że nikt nikogo nie może dyskryminować, jeśli chodzi o kwestie poglądów czy orientacji seksualnej. To tzw. strefy wolne od LGBT stały się zaczynem tej rezolucji. Z szacunku do wszystkich mniejszości każdy ma prawo wyrażania poglądów i zachowania orientacji seksualnej - powiedział Piotr Borys z Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń