more_horiz
Wiadomości

Zamach bombowy w Mogadiszu. Zginęło ponad dwadzieścia osób

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 08:40
Co najmniej 21 osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych w samobójczym zamachu bombowym w stolicy Somalii, Mogadiszu - poinformowała miejscowa policja. Władze podkreślają, że ofiar ataku może być więcej.
Zamach bombowy w Mogadiszu w marcu
Zamach bombowy w Mogadiszu w marcuFoto: Twitter/AnalystSomalia

Celem ataku była popularna restauracja, odwiedzana głównie przez urzędników rządowych i funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.

- Trudno sobie nawet wyobrazić jak potężna była ta eksplozja - powiedział oficer stołecznej policji Ali Hassan. Dodał, że pod gruzami mogą znajdować się ciała kolejnych ofiar.

Agencja dpa przypomina, że był to już drugi atak bombowy na tę restaurację.

kosciół nigeria 1200.jpg
Zatrważający raport. W 2020 r. zamordowano tysiące chrześcijan, setki milionów są prześladowane

Sprzymierzeniec Al-Kaidy przyznaje się do ataku

Sprzymierzona z Al-Kaidą somalijska islamistyczna grupa Al-Szabab przyznała się za pośrednictwem swojej stacji radiowej do przeprowadzenia piątkowego zamachu.

Somalia jest pogrążona w krwawej wojnie domowej od 1991 roku. Choć ekstremiści ponieśli straty w ostatnich latach, ich ugrupowanie nadal przeprowadza krwawe ataki w wielu rejonach kraju. Walczą oni o narzucenie Somalii surowej wersji islamu i obalenie prozachodniego rządu.

Najkrwawszy w historii Somalii podwójny zamach przy użyciu dwóch ciężarówek z materiałami wybuchowymi, do którego doszło w październiku 2017 roku w Mogadiszu, kosztował życie 512 osób; 295 osób zostało rannych.

ks

Zobacz także

Zobacz także