more_horiz
Wiadomości

"Czarna niedziela" na Sri Lance. Katolicy oczekują ukarania winnych zamachów na kościoły

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 21:08
Ubrani na czarno lankijscy katolicy upamiętnili w niedzielę podczas mszy świętej ofiary wielkanocnych zamachów na kościoły i hotele w 2019 roku, w których zginęło 260 osób. Biskupi domagają się od władz Sri Lanki sprawiedliwości dla ofiar ataków.
Protest katolików na Sri Lance
Protest katolików na Sri LanceFoto: PAP/EPA/CHAMILA KARUNARATHNE

Podczas mszy w ramach protestu i upamiętnienia ofiar wierni byli ubrani na czarno i trzymali transparenty z hasłami wzywającymi do ukarania winnych zamachów z 21 kwietnia 2019 roku.

szczepan 663.jpg
Wspomnienie św. Szczepana - pierwszego męczennika. Chrześcijaństwo najbardziej prześladowaną religią

- Głównym celem tego jest pokazanie ludziom i naszym rządzącym, że sprawiedliwość dla ofiar zamachów wielkanocnych się nie dokonała - stwierdził biskup Maxwell Silva.

Raport komisji śledczej

W lutym prezydencka komisja śledcza ukończyła raport na temat zamachów, zaś prezydent Gotabaya Rajapaksa udostępnił jego treść niektórym biskupom katolickim i duchownym buddyjskim. Zapowiedział też pociągnięcie do odpowiedzialności wszystkich winnych.

Czytaj także:Jednak według metropolity Kolombo kardynała Malcolma Ranjitha, raport skupił się przede wszystkim nie na ustaleniu sprawców, lecz na zaniedbaniach poprzednich władz, które dopuściły do zamachów mimo ostrzeżeń od zagranicznych służb.

mnisi-1 1200.jpg
Prześladowania i wykluczenie chrześcijan w krajach buddyjskich. Niszczone są całe wioski

Jedność i braterstwo

Zamachy zostały przypisane dżihadystom powiązanym z Państwem Islamskim.

- Nikt, kto promuje nienawiść i wojnę religijną nie otrzyma naszego wsparcia. Wierzymy, że między grupami etnicznymi i religijnymi powinny panować jedność i braterstwo - mówił w niedzielę kardynał, powołując się na przykład obecnej pielgrzymki papieża Franciszka do Iraku.

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem