Polska złożyła skargę do TSUE. Chodzi o powiązanie praworządności z wypłatą funduszy

Polska zaskarżyła do unijnego Trybunału Sprawiedliwości mechanizm powiązania wypłaty unijnych funduszy z kwestią praworządności. Jest on powiązany z obecnym wieloletnim budżetem Unii Europejskiej i został zaakceptowany na grudniowym szczycie w Brukseli.

2021-03-11, 11:31

Polska złożyła skargę do TSUE. Chodzi o powiązanie praworządności z wypłatą funduszy
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Foto: Shutterstock/nitpicker

- Skarga została oparta o wkład Ministerstwa Sprawiedliwości i przyjęta przez cały skład Rady Ministrów. Nie ma tu miejsca na jakiekolwiek sugestie o różnicy zdań - usłyszała w rządzie brukselska korespondentka Polskiego Radia, Beata Płomecka. Składając skargę, rząd w Warszawie argumentował, że takie rozwiązania, jak mechanizm praworządności, nie mają podstawy prawnej w traktatach unijnych i ingerują w kompetencje państw członkowskich.

Powiązany Artykuł

Michał Wójcik 1200 PR3.jpg
Wójcik: chcemy, by TSUE zbadał powiązanie praworządności z funduszami UE

Posłuchaj

Polska zapowiadała, że zaskarży mechanizm warunkowości do unijnego Trybunału, by sprawdzić jego zgodność z traktatami. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR) 0:44
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Kiedy mechanizm warunkowości był przyjmowany w grudniu razem z pakietem budżetowym, Polska go nie zawetowała, bo we wnioskach ze szczytu zapisano, że samo stwierdzenie, iż doszło do naruszenia zasady państwa prawa, nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu warunkowości.

Według polskich dyplomatów to chroni kraje Unii przed ryzykiem arbitralnych nadużyć mechanizmu i wykorzystywania go do decyzji motywowanych politycznie.

Czytaj także:

Kilka godzin po zakończeniu szczytu Komisja Europejska zobowiązała się w specjalnej deklaracji do zastosowania ustaleń ze szczytu. Mimo to Polska zapowiadała, że zaskarży mechanizm warunkowości do unijnego Trybunału, by sprawdzić jego zgodność z traktatami. Polscy dyplomaci mówią, że samo rozporządzenie ma wiele dwuznaczności i że tę sprawę powinni rozstrzygnąć sędziowie w Luksemburgu.

REKLAMA

st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej