Państwowy bank podejrzany o pranie brudnych pieniędzy. Skandal w Holandii

2021-03-17, 16:32

Państwowy bank podejrzany o pranie brudnych pieniędzy. Skandal w Holandii
ABN Amro przeprosił za finansowanie niewolnictwa.Foto: shutterstock/Marieke Kramer

Jeden z największych banków Holandii, państwowy ABN AMRO, jest podejrzewany o umyślne pranie brudnych pieniędzy. Prokuratura może postawić zarzuty członkom zarządu banku.

Prokuratura potwierdziła dziennikowi De Telegraaf, że bank jest podejrzewany o naruszenie "ustawy o zapobieganiu prania brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu". Odmówiła jednak podania szczegółów śledztwa. Rzecznik banku powiedział dziennikowi, że "nasza instytucja będzie w pełni współpracować z prokuraturą".

De Telegraaf informuje, że dotychczas ABN AMRO był oskarżany "tylko" o drobne przestępstwa gospodarcze, takie jak brak porządku w aktach klientów czy nieterminowe zgłaszanie podejrzanych transferów. Obecnie do serii oskarżeń dodano znacznie poważniejsze "świadome pranie brudnych pieniędzy".

Powiązany Artykuł

Budapeszt1200.jpg
"Niebezpieczny przekaz społeczny". Deutsche Welle przeprasza za reportaż o węgierskim Wzgórzu Zamkowym

Już w lutym 2019 r. De Telegraaf ujawnił, że holenderskie firmy mające rachunki w państwowym banku, brały udział w transferze ponad 100 ml euro łapówek przekazywanych przez brazylijską firmę Odebrecht urzędnikom i partiom politycznym w Ameryce Południowej.

Czytaj także:

Zarzuty i ogromna kara finansowa?

Sprawa może zakończyć się postawieniem zarzutów członkom zarządu tej instytucji finansowej oraz gigantyczną karą finansową. Największy dziennik Holandii przypomina, że w 2018 r. ING musiało zapłacić 775 mln euro kary, ponieważ stwierdzono, iż w latach 2010-2016 za pośrednictwem tego banku przestępcy mogli bez przeszkód wyprać setki milionów dolarów.

***

ABN AMRO jest trzecim pod względem wielkości bankiem w Holandii. Jak poinformował w listopadzie ub. roku serwis finansowy Finextra, państwowy moloch zapowiedział zwolnienie 2800 pracowników, a także obniżenie kosztów o 700 mln euro do 2024 r.

as

Polecane

Wróć do strony głównej