more_horiz
Wiadomości

Piąta rocznica zamachów w Brukseli. Uczczono pamięć 32 ofiar, w tym Polki

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 13:20
W Brukseli minutą ciszy uczczono pamięć ofiar ataków terrorystycznych sprzed pięciu lat. Rano 22 marca 2016 r. terroryści zaatakowali na międzynarodowym lotnisku i w metrze zabijając 32 osoby, w tym Polkę i raniąc ponad 300 osób. Uroczystości upamiętniające ofiary zamachów odbyły się w kilku miejscach w Brukseli.
Stacja Maelbeek w brukselskim metrze, gdzie doszło przed pięcioma laty do jednego z kilku krwawych zamachów terrorystycznych
Stacja Maelbeek w brukselskim metrze, gdzie doszło przed pięcioma laty do jednego z kilku krwawych zamachów terrorystycznychFoto: PAP/EPA/CHRISTOPHE LICOPPE/POOL
znicze pap arch 1200 .jpg
Terror pomimo pandemii. Zachodnia Europa wciąż na celowniku dżihadystów

Najpierw na lotnisku, gdzie pięć lat temu przed godz. 8.00 zamachowcy-samobójcy zdetonowali dwie bomby. Odczytano nazwiska 16 osób, które tam zginęły. Nieco ponad godzinę po ataku na lotnisku, bomba wybuchła w metrze, zabijając kolejnych 16 osób. Pamięć tych osób również została uczczona.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:50 10973594_3.mp3 Belgia: piąta rocznica zamachów terrorystycznych w metrze i na lotnisku - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Na lotnisku i w metrze był dziś król Belgów Filip wraz z królową Matyldą i złożył wieńce, a także premier Belgii Alexander De Croo. W uroczystościach uczestniczyli też Belgowie, ale w ograniczonej liczbie w związku z reżimem sanitarnym i pandemią koronawirusa.

O zamachach terrorystycznych w Brukseli pamiętali również przedstawiciele unijnych instytucji. "Myślami jestem z ofiarami i ich bliskimi" - napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"W tę tragiczną rocznicę opłakujemy ofiary z ich rodzinami i bliskimi. Musimy przeciwstawiać się ekstremizmowi i nienawiści" - taki wpis zamieścił na Twitterze szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

st/pb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem