Dziecko trojga rodziców? Australijscy biskupi apelują do rządu o rozwagę
Australijscy biskupi katoliccy wezwali rząd federalny do rozważenia poważnych obaw dotyczących bezpieczeństwa i etyki, związanych z zapowiedzianą przez rządzących legalizacją metody in vitro, która zakłada przekazanie dzieciom materiału genetycznego od trzech osób.
2021-03-24, 11:56
Chodzi o wykorzystywanie w metodzie in vitro komórek jajowych dwóch kobiet po to, by wyeliminować genetyczne defekty mitochondriów, które matki mogą przenosić na swoje dzieci. Praktyka ta dozwolona jest już od 2015 r. w Wielkiej Brytanii.
Powiązany Artykuł
Poliamoria równa małżeństwu? Kontrowersyjne zmiany w amerykańskim mieście
Apel o rozwagę
Duchowni zwrócili się do rządzących, by debata na temat tego, czy dawstwo mitochondriów powinno być zalegalizowane, była rozważna. Biskupi wskazują na liczne zagrożenia związane z manipulacją ludzkim genomem, etyką oraz samą tożsamością przyszłego dziecka. To właśnie ono może mieć w przyszłości problem z tym, że pochodzi od trojga ludzi.
"Klonowanie człowieka"
Biskupi w swoim apelu podkreślają, że dawstwo mitochondrialne nie jest praktyką ratującą życie, ale działaniem klonowania reprodukcyjnego człowieka, na co nie może być zgody.
Co więcej, metoda ta - jak podkreślają biskupi - niesie za sobą ryzyko "zmiany ludzkiej linii zarodkowej, co oznacza, że zmienione geny mogą zostać przekazane przyszłym pokoleniom".
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Dziecko zmieni swoją płeć niezależnie od woli rodzica? Kontrowersje wokół niemieckiej ustawy
Teolodzy z Niemiec występują przeciwko Watykanowi. Odpowiedź na dokument Kongregacji Nauki Wiary
Zagrożona tożsamość dziecka
11-stronicowy apel został podpisany przez dożywotniego delegata Konferencji Episkopatu Australii, biskupa Richarda Umbersa.
REKLAMA
"Etyka dawstwa mitochondriów i stosowane techniki to kwestia, która powinna nas niepokoić, jednak niestety kwestie te nie są szeroko znane" - powiedział Biskup Umbers dla The Catholic Weekly.
"Robiąc to, pojawiają się obawy dla dziecka, które chce poznać swoją historię genetyczną, w tym, kto jest trzecim rodzicem, i jaki to będzie miało wpływ na rozwój jego tożsamości" - dodał, jednocześnie podkreślając, że "z szacunku dla całego życia ludzkiego, problematyczne kwestie etyczne związane z dawstwem mitochondrialnym muszą być szerzej uwydatnione i należycie uwzględnione przez rząd".
***
Pierwsze dzieci pochodzące od trojga rodziców urodziły się pod koniec lat 90. XX wieku. W tym przypadku posiadają typowe DNA ojca i matki, a ponadto mitochondrialne DNA dawczyni dodatkowej komórki jajowej.
Mitochondria to małe pęcherzykowate struktury wewnątrz komórek ciała, wytwarzające energię dzięki utlenianiu substancji pokarmowych. Niektóre kobiety są nosicielkami genetycznych defektów mitochondriów i mogą przenosić je na swoje dzieci.
REKLAMA
www.catholicweekly.com.au
as
REKLAMA