Droga Krzyżowa w Jerozolimie. Z racji pandemii procesja była inna niż dotychczas
Skromniejsza niż zazwyczaj była wielkopiątkowa Droga Krzyżowa w Jerozolimie. W procesji ulicami Starego Miasta przeszło kilkuset katolików mieszkających w Izraelu. Pandemia spowodowała, że na tegoroczne obchody do Izraela nie przylecieli goście z zagranicy.
2021-04-02, 15:38
Kilka grup chrześcijan pokonało tę samą drogę, jaką miał iść Chrystus przed dwoma tysiącami lat. Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa to jedna z najbardziej znanych na świecie uroczystości w Jerozolimie. Rozpoczyna się w niegdysiejszej twierdzy Antonia, a kończy w Bazylice Bożego Grobu czyli w kościele postawionym w miejscu, gdzie Chrystus miał zostać ukrzyżowany i złożony do grobu.
Powiązany Artykuł
"Chrystus przychodzi i to się nie zmienia". Ks. Kurp o Wielkanocy w czasie pandemii
Tegoroczna procesja była mniej liczna niż zazwyczaj, bo z powodu zamkniętych granic do Izraela nie przylecieli goście z zagranicy. Pracujący w Bazylice Bożego Grobu franciszkanin ojciec Włodzimierz Mamala podkreśla jednak w rozmowie, że w nabożeństwach biorą już udział miejscowi chrześcijanie.
- Cieszymy się, że ludzie mogą uczestniczyć w obrzędach. Wiernych dużo nie ma w Jerozolimie, ale wszyscy, którzy chcą, mogą już uczestniczyć - dodaje franciszkanin.
Posłuchaj
REKLAMA
Rok temu pandemia spowodowała, że w uroczystościach Wielkiego Tygodnia w Jerozolimie brali udział wyłącznie duchowni.
Wszystkie tegoroczne uroczystości są przez jerozolimskich franciszkanów transmitowane przez internet.
- Przez Krzyż do nieba
- Dziś Wielki Piątek. Bp Kamiński: krzyż i cierpienie Jezusa są w centrum naszych rozważań
kmp
REKLAMA