X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kolejne szczepionki objęte przyspieszonym trybem oceny EMA. Chodzi o preparaty trzech producentów

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 21:57
- Trzy kolejne szczepionki przeciw COVID-19: Sputnik V oraz preparaty firm Novavax i CureVac są objęte przyspieszonym trybem oceny przez Europejską Agencję Leków - poinformował dyrektor ds. systemów opieki zdrowotnej, produktów medycznych i innowacji przy KE Andrzej Ryś.
Procedura rolling review jest jednym z narzędzi przyspieszających ocenę obiecującego leku lub szczepionki w sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego
Procedura rolling review jest jednym z narzędzi przyspieszających ocenę obiecującego leku lub szczepionki w sytuacji zagrożenia zdrowia publicznegoFoto: PAP/EPA/YAMIL LAGE/POOL
szczepionka stock 1200.jpg
Jaką skuteczność mają szczepionki Pfizera i Moderny? Znamy wyniki najnowszych badań

Dyrektor ds. systemów opieki zdrowotnej, produktów medycznych i innowacji przy Komisji Europejskiej Andrzej Ryś pytany był w Polsat News, jak wyglądają rozmowy z producentami szczepionek z Rosji i z Chin, czy można się spodziewać, że np. w maju lub w czasie wakacji do Polski i do całej Europy trafi rosyjska szczepionka.

Czytaj także:

- Szczepionka Sputnik V, producent szczepionki złożył pierwsze dokumenty. Jest w tzw. rolling review (przegląd etapowy). Nasi eksperci rozpoczęli proces oceny tych dokumentów. Wymagane są jeszcze inspekcje w rosyjskich fabrykach, które są przygotowywane obecnie, żeby sprawdzić, jak wygląda produkcja, jak spełniane są jakościowe standardy - odpowiedział Ryś. - Chiński producent także stara się o wejście w ten system rolling review, dostarcza pierwsze dane, pierwsze dokumenty - dodał.

1200_szczepionka_badania_shutterstock.png
Będą inspekcje fabryk produkujących Sputnik V. Szefowa EMA: traktujemy to poważnie

Ekspert zaznaczył, że jest to proces, trwa kilka miesięcy. - Nie mogę dziś powiedzieć, ile to potrwa - powiedział.

- W rolling review, czyli w tym samym procesie, mamy także dwie inne szczepionki: amerykańska firmy Novavax, z badań klinicznych wygląda, że jest dobrą, obiecującą szczepionką i szczepionka CureVac - niemieckiej firmy - podał Ryś.

Przyspieszenie oceny szczepionek

Procedura rolling review jest jednym z narzędzi regulacyjnych wykorzystywanych przez EMA (Europejską Agencję Leków) do przyspieszenia oceny obiecującego leku lub szczepionki w sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego.

W przypadku rolling review Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków dokonuje sukcesywnie oceny dostępnych danych z trwających badań, przed podjęciem decyzji, że dostępne dane są wystarczające i że wniosek formalny może zostać złożony.

***

Rosyjskie i chińskie szczepionki COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP) Rosyjskie i chińskie szczepionki COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP)

pb

Czytaj także

Wariant koronawirusa z RPA a szczepionka Pfizera. Znamy najnowsze wyniki badań dot. skuteczności

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 14:39
Firmy Pfizer i BioNTech ogłosiły w czwartek zaktualizowane dane ze swoich badań klinicznych nad skutecznością szczepionki przeciw COVID-19. Badania dotyczą skuteczności szczepionki w momencie pojawienia się mutacji południowoafrykańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Korzyści znacznie przewyższają ryzyko". Wielka Brytania opublikowała nowe dane dot. szczepień AstraZeneką

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 11:17
Brytyjska Agencja Zdrowia i Leków poinformowała, że otrzymała informacje o 30 przypadkach wystąpienia zakrzepicy krwi po podaniu szczepionek firmy AstraZeneca. Podobne objawy nie występowały po zaszczepieniu preparatami koncernu Pfizer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oksfordzki start-up tworzy szczepionki odporne na warianty COVID-19. Wykorzystuje sztuczną inteligencję

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 16:21
Biotechnologiczny start-up z Oksfordu tworzy szczepionki, które w przyszłości będą uodparniały na różne szczepy wirusów. Do projektowania szczepionek przeciwko COVID-19, malarii i HPV brytyjska firma Baseimmune wykorzystuje sztuczną inteligencję.
rozwiń zwiń