X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Chrystus nadzieją dla tych, którzy cierpią". Wielkanocne orędzie papieża Franciszka

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 13:19
Papież wezwał wspólnotę międzynarodową do solidarności w walce z pandemią i przerwania wojen oraz zbrojeń. Franciszek przewodniczył uroczystej mszy świętej w bazylice watykańskiej, a następnie wygłosił Orędzie Wielkanocne i udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi.
Tradycyjnie, po liturgii Niedzieli Zmartwychwstania, papież udzielił błogosławieństwa urbi et orbi
Tradycyjnie, po liturgii Niedzieli Zmartwychwstania, papież udzielił błogosławieństwa urbi et orbiFoto: PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
  • Podczas wielkanocnej mszy świętej, odprawionej w Watykanie, papież Franciszek zaapelował o solidarność w walce z COVIS-19
  • Papież zwrócił uwagę na to, że pandemia jest nadal w pełnym rozkwicie stawiając nas w bardzo trudnej sytuacji
  • Kryzys społeczny i gospodarczy jest bardzo głęboki. Uderza zwłaszcza najuboższych. Mimo to, i to jest skandaliczne, nie ustają konflikty zbrojne i zbrojenia. To jest skandal naszych czasów - przekonywał
  • Papież Franciszek powiedział też, że Zmartwychwstały Chrystus jest nadzieją dla wszystkich cierpiących z powodu pandemii. Zaapelował o powszechny pokój Chrystusa. Wymienił między innymi konflikty zbrojne w Syrii, Jemenie i na Ukrainie oraz akty terroru w Nigerii. Zwrócił się też o porozumienie między Palestyńczykami i Izraelczykami
  • Wyraził swoją solidarność z młodymi ludźmi walczącymi o demokrację, szczególnie w Mjanmie. Zwrócił się o pomoc migrantom uciekającym przed wojną i nędzą
papież franciszek stock 1200.jpg
Papież Franciszek: Zmartwychwstały Pan zaprasza, byśmy nie tracili nadziei

Z powodu pandemii papież wygłosił orędzie w bazylice Świętego Piotra, a nie w jej loggii. W bazylice Franciszka wysłuchało około 150 wiernych, którzy wcześniej uczestniczyli w odprawionej przez niego mszy. - Pandemia jest nadal w pełnym rozkwicie; bardzo uciążliwy jest kryzys społeczny i gospodarczy, zwłaszcza dla najuboższych; mimo to – i jest to skandaliczne – nie ustają konflikty zbrojne, i rozbudowywane są arsenały wojskowe - powiedział.

Posłuchaj
01:00 papiez-oredzie .mp3 Papież wezwał wspólnotę międzynarodową do solidarności w walce z pandemią, przerwanie wojen i zbrojeń. Franciszek przewodniczył uroczystej mszy świętej w bazylice watykańskiej, a następnie wygłosił Orędzie Wielkanocne i udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi - relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

- Zmartwychwstały Chrystus jest nadzieją dla tych, którzy nadal cierpią z powodu pandemii, dla chorych i dla tych, którzy stracili bliskich. Niech Pan da im pocieszenie i wspiera trud lekarzy, pielęgniarzy i pielęgniarek. Wszyscy, zwłaszcza najsłabsi, potrzebują pomocy i mają prawo, by mieć dostęp do niezbędnej opieki - oświadczył papież.

Czytaj także:

Jak dodał, jest to jeszcze bardziej widoczne w chwili, gdy wszyscy wezwani są do walki z pandemią, a podstawowym narzędziem w tej walce są szczepionki. - W duchu internacjonalizmu szczepionek wzywam zatem całą wspólnotę międzynarodową do wspólnego zaangażowania, by przezwyciężyć opóźnienia w ich dystrybucji oraz ułatwić dzielenie się nimi, zwłaszcza z krajami najuboższymi - zaapelował.

Jezus "nadzieją dla wielu młodych"

Franciszek wskazywał, że Zmartwychwstały Chrystus jest pocieszeniem dla tych, którzy stracili pracę lub przeżywają poważne trudności ekonomiczne i są pozbawieni odpowiedniej opieki społecznej. Prosił władze o działania na rzecz tego, aby wszyscy, zwłaszcza rodziny najbardziej potrzebujące, otrzymały niezbędną pomoc.

zmartwychwstanie grota 1200.jpg
O. Michał Legan: bez zmartwychwstania Jezusa nie tylko wiara, ale również życie byłoby bezsensowne

Przypomniał, że pandemia zwiększyła liczbę ubogich i desperację tysięcy ludzi. - Jezus Zmartwychwstały jest również nadzieją dla wielu ludzi młodych, którzy zostali zmuszeni do spędzenia długich okresów bez możliwości uczęszczania do szkoły lub na uniwersytet i dzielenia czasu z przyjaciółmi - stwierdził. Przypomniał, że podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w Watykanie wysłuchano głosów dzieci.

- Wszyscy potrzebujemy przeżywania prawdziwych relacji międzyludzkich, a nie tylko wirtualnych, zwłaszcza w wieku, w którym kształtuje się charakter i osobowość. Jestem blisko ludzi młodych na całym świecie, a w tej chwili szczególnie tych w Birmie, dążących do demokracji, pokojowo wyrażając swój głos, będąc świadomymi, że nienawiść można rozproszyć jedynie miłością - dodał Franciszek.

Apel o pokój na świecie

Papież mówił też o losie migrantów uciekających przed wojną i nędzą. - W ich obliczu rozpoznajemy oszpecone i cierpiące oblicze Pana, który wchodzi na Kalwarię. Niech nie zabraknie im konkretnych znaków solidarności i ludzkiego braterstwa, zadatków zwycięstwa życia nad śmiercią, które świętujemy w tym dniu - wskazał. 

Czytaj także:

Podziękował krajom, które przyjmują uchodźców, szczególnie Libanowi i Jordanii i wezwał: - Niech Chrystus, który jest naszym pokojem, położy wreszcie kres szczękowi broni w umiłowanej i udręczonej Syrii, gdzie miliony osób żyją wręcz w nieludzkich warunkach, a także w Jemenie, gdzie wydarzeniom towarzyszy głuche i skandaliczne milczenie, oraz w Libii, gdzie wreszcie widać drogę wyjścia z dekady sporów i krwawych starć. Zapewnił też o swej modlitwie za Irak, który odwiedził w marcu.

Zmartwychwstanie Chrystusa.jpg
Data Wielkanocy. Spór o obliczenia w pierwszych wiekach chrześcijaństwa

Prosił strony wszystkich konfliktów o podjęcie skutecznych starań, by je zakończyć i "pozwolić narodom wyczerpanym wojną żyć w pokoju oraz rozpocząć odbudowę swoich krajów".

"Przezwyciężyć mentalność wojny"

Modlił się o pokój i bezpieczeństwo dla Jerozolimy, by była miejscem spotkania, gdzie wszyscy będą czuli się jak bracia, a także o to, aby Izraelczycy i Palestyńczycy odnaleźli siłę dialogu i osiągnęli stabilne rozwiązanie, które "pozwoli dwóm państwom żyć obok siebie w pokoju i dobrobycie".

Mówiąc o konfliktach w Afryce, papież apelował o poszanowanie praw człowieka i świętości życia, braterski i konstruktywny dialog w duchu pojednania i czynnej solidarności. - Niech Pan, który jest naszym pokojem, pomoże nam przezwyciężyć mentalność wojny. Niech sprawi, by jeńcy w konfliktach, zwłaszcza na wschodzie Ukrainy i w Górskim Karabachu, mogli bezpiecznie powrócić do swoich rodzin, niech też zainspiruje światowych przywódców do zahamowania wyścigu zbrojeń - wezwał papież Franciszek w orędziu.

zmartwychwstanie.jpg
Bp Markowski: okres wielkanocny uświadamia, jak bezgranicznie wiele Bóg zrobił dla człowieka

Przypomniał, że w niedzielę obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Minami Przeciwpiechotnymi, które nazwał "podstępnymi i strasznymi urządzeniami". - Co roku zabijają lub okaleczają wielu niewinnych ludzi i nie pozwalają ludzkości iść razem ścieżkami życia - dodał.

Franciszek przypomniał, że także w tym roku wielu chrześcijan obchodzi Wielkanoc z poważnymi ograniczeniami, a czasem bez możliwości uczestniczenia w celebracjach liturgicznych. - Módlmy się, aby te ograniczenia, podobnie jak wszystkie ograniczenia wolności kultu i religii na świecie, zostały usunięte, i aby każdy mógł swobodnie modlić się i uwielbiać Boga - wezwał.

Papież złożył życzenia dobrych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, a następnie udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi.


mbl