more_horiz
Wiadomości

Niespokojnie w Irlandii Płn. 41 policjantów rannych po zamieszkach

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 22:22
Ponad czterdziestu funkcjonariuszy zostało rannych w trwających od kilku dni niepokojach w Irlandii Północnej - poinformowała regionalna policja. Tym razem do zamieszek doszło dzielnicach lojalistów - zwolenników tego, by rejon pozostał pod kontrolą Londynu.
Zamieszki w Irlandii Północnej
Zamieszki w Irlandii PółnocnejFoto: Liam McBurney / PA Images / Forum

Podpalony samochód w Derry/Londonderry, dziewięciu funkcjonariuszy rannych w Ballymenie, w Carrickfergus w ruch poszły butelki z benzyną. Tak wyglądały ostatnie dni w zapalnym rejonie świata, jeszcze do niedawna rozdzieranym przemocą. Sytuacja napięta jest od dłuższego czasu.

ZOBACZ TAKŻE
bristol 1200 forum.jpg
Zamieszki w Bristolu. 20 policjantów rannych, siedem osób aresztowanych

"Niebezpieczny precedens"

Powód numer jeden to brexit. Umowa podpisana przez premiera Borisa Johnsona oddzieliła Irlandię Północną od reszty Zjednoczonego Królestwa. Dzięki temu udało się uniknąć granicy między Ulsterem a republiką ze stolicą w Dublinie. Przysporzyłaby ona problemów gospodarczych, mogłaby też oznaczać powrót przemocy ze strony zwolenników jedności Irlandii.

Z drugiej strony, porozumienie sprawiło, że w Irlandii Północnej panują inne reguły niż w Anglii, Walii i Szkocji. Uniknięcie granicy i kontroli celnych było możliwe tylko dlatego, że Londyn i Bruksela ustaliły, że rejon będzie koordynował wiele przepisów i norm z republiką, która jest członkiem Wspólnoty. Dla lojalistów to niebezpieczny precedens i symboliczne odłączenie rejonu od macierzy.

Posłuchaj
00:53 11002948_1 (1).mp3 Zamieszki w Irlandii Płn. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)

 

Kontrowersyjna decyzja policji

Powód numer dwa to niedawna decyzja lokalnej policji w sprawie zeszłorocznego pogrzebu działacza republikańskiego i niegdysiejszego członka terrorystycznej IRA. By pożegnać Bobby'ego Storeya na miejsce przybył tłum, co stanowiło złamanie zasad pandemicznych. Policja zdecydowała, by nikogo za to nie ścigać.

Pierwsza minister Arlene Foster, zwolenniczka pozostania przy koronie, nie kryła złości. Zażądała dymisji szefa regionalnej policji. - Zaufanie do niego uleciało, podobnie jak do całej kadry zarządzającej - stwierdziła szefowa regionalnego rządu. Sytuację komplikuje fakt, że na pogrzebie obecni byli politycy Sinn Fein, którzy według porozumienia wielkopiątkowego muszą współrządzić Irlandią Północną.

Sinn Fein chce, by Brytyjczycy odeszli ze Szmaragdowej Wyspy, tak by Irlandia była jedynym krajem ze stolicą w Dublinie.

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem