X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Biden uznał rzeź Ormian za ludobójstwo. Tureckie władze: oburzająca deklaracja

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 19:25
Turcja odpowie w najbliższych miesiącach na uznanie przez prezydenta Joe Bidena masakry Ormian w Imperium Osmańskim za ludobójstwo. Rzecznik prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, İbrahim Kalın nazwał deklarację amerykańskiego przywódcy "oburzającą" i "niesprawiedliwą", ale nie sprecyzował, w jaki sposób Ankara zamierza zareagować.
Tureckie władze podkreślają, że odpowiedzą w czasie i miejscu, które uznają za odpowiednie
Tureckie władze podkreślają, że odpowiedzą w "czasie i miejscu, które uznają za odpowiednie"Foto: shutterstock.com/NumenaStudios; sefayildirim
shutterstock joe biden free 1200.jpg
Prezydent USA nazwał rzeź Ormian ludobójstwem

Inicjatywa Joe Bidena jest historyczna, ponieważ do tej pory Waszyngton unikał jednoznacznego ocenienia wydarzeń z 1915 r., by nie zaostrzać stosunków z Turcją.

Czytaj także:

Tureckie władze podkreślają, że odpowiedzą w "czasie i miejscu, które uznają za odpowiednie". Poinformowano także, że prezydent Erdoğan oficjalnie odniesie się do tej kwestii na jutrzejszym posiedzeniu gabinetu.

Na razie tureccy politycy skrytykowali wczorajszą deklarację prezydenta USA Joe Bidena, który w 106. rocznicę rozpoczęcia rzezi Ormian w Imperium Osmańskim, określił ją mianem ludobójstwa. Jak sam powiedział, wystąpienie nie miało na celu wypominania winy, a oddanie czci ofiarom mordu.

Ormianie-uciekinierzy_663_3.jpg
Rzeź Ormian - pierwsza w XX wieku zbrodnia ludobójstwa

"Kolosalny błąd"

Już w piątek amerykański prezydent poinformował prezydenta Turcji o swoich zamiarach, zapewniając go jednocześnie o chęci dalszej bliskiej współpracy i pogłębiania sojuszu. Zaproponował również, spotkanie i rozmowę podczas czerwcowego szczytu NATO. Recep Tayyip Erdoğan ostrzegł go jednak przed - jak to określił - kolosalnym błędem.

Wczoraj do tureckiego MSZ wezwany został amerykański ambasador David Satterfield. Według tureckiego MSZ słowa prezydenta Bidena spowodowały "trudną do naprawienia ranę w stosunkach" między Ankarą a Waszyngtonem.

Krytycznie do deklaracji prezydenta USA odniósł się minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu. "Nie potrzebujemy, by ktokolwiek nauczał nas o naszej własnej historii. Polityczny oportunizm jest największą zdradą pokoju i sprawiedliwości. Całkowicie odrzucamy to oparte na populizmie oświadczenie" - napisał na Twitterze szef tureckiej dyplomacji.

Turcja przyznaje, że na terenie Imperium Osmańskiego w czasie I wojny światowej, wielu Ormian straciło życie w starciach z wojskami sułtana. Odrzuca jednak oskarżenia o zorganizowanie planowego ludobójstwa.

pb

Czytaj także

Rocznica rzezi Ormian. W Warszawie odbędą się uroczystości upamiętniające pierwsze ludobójstwo XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 03:37
Na warszawskich Bielanach odbędą się główne uroczystości upamiętniające rzeź Ormian. Dziś obchodzony jest Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian, 24 kwietnia uznawany jest za początek rzezi Ormian w Imperium Osmańskim, do której doszło w 1915 roku. W latach 1915-17, Turcy wymordowali około półtora miliona osób, masakrę tę określa się jako pierwsze ludobójstwo XX wieku.
rozwiń zwiń