more_horiz
Wiadomości

Szef dyplomacji UE: destabilizujące działania Rosji są niedopuszczalne

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 15:46
Destabilizujące działania Rosji są niedopuszczalne - mówił w Parlamencie Europejskim szef unijnej dyplomacji. Ocenił, że relacje Wspólnoty z Rosją cały czas się pogarszają i nie można wykluczyć, że ta negatywna tendencja będzie kontynuowana.
Josep Borrell
Josep BorrellFoto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock
epa09152938 (1) (1).jpg
Politolog: Putin może planować "wchłonięcie Białorusi" przed wyborami do Dumy. Potrzebna jest reakcja Zachodu

Szef unijnej dyplomacji wezwał Rosję, by zakończyła prowokacje, oraz wycofała wszystkie wojska z granicy z Ukrainą i z nielegalnie zaanektowanego Krymu.

Josep Borrell mówił też o taktyce zastraszania, które Unia nie może tolerować. Powiedział również, że dalsza eskalacja konfliktu na wschodzie Ukrainy spotka się z odpowiedzią Unii, choć nie wspomniał jaka może być reakcja Wspólnoty.

Posłuchaj
00:31 11047285_1.mp3 Szef dyplomacji UE w PE - destabilizujące działania Rosji są niedopuszczalne (IAR)

 

Czytaj także:

Nawiązał także do ostatnich ustaleń wywiadowczych, że za atakiem na skład amunicji w Czechach w 2014 roku stali rosyjscy agenci GRU. Josep Borrell nazwał te działania przestępczymi i skrytykował łamanie międzynarodowego prawa przez Moskwę.

- Widzę niepokojący trend rosyjskich władz, które celowo pogłębiają konfrontację z Zachodem, z nami, poprzez ciągłe ataki dezinformacyjne i inne tego typu działania. Musimy zdefiniować sposób działania, sposób na relacje, by uniknąć stałej konfrontacji z sąsiadem, który zdaje się zdecydował, że będzie działał jak przeciwnik - powiedział szef unijnej dyplomacji.

dn

Zobacz także

Zobacz także