X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Co czwarty Amerykanin nie chce się szczepić. Obama: to jedyny sposób, byśmy wrócili do tego, co kochamy

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 21:17
26 proc. dorosłych Amerykanów nie zamierza się szczepić - wynika z sondażu stacji CNN oraz ośrodka badań SSRS. Do piątku w pełni zaszczepionych zostało już ponad 100 mln obywateli USA. - Szczepienie to jedyny sposób, byśmy wrócili do tego wszystkiego, co kochamy - do bezpiecznego spędzania czasu z dziadkami, do koncertów i oglądania na żywo rozgrywek sportowych - podkreślił Barack Obama na platformie TikTok.
Spośród tych dorosłych, którzy nie przyjęli jeszcze żadnej dawki, większość nie ma zamiaru tego uczynić - wynika z sondażu
Spośród tych dorosłych, którzy nie przyjęli jeszcze żadnej dawki, większość nie ma zamiaru tego uczynić - wynika z sondażuFoto: shutterstock.com/Ringo Chiu
szczepionka_pap_1200 (20).jpg
Wszyscy Amerykanie mogą się zaszczepić. Niektóre punkty nie wymagają nawet rejestracji

Do tej pory w Stanach Zjednoczonych wykonano blisko 240 mln zastrzyków. Ponad 100 mln Amerykanów jest już w pełni zaszczepionych jednym z trzech dopuszczonych do stosowania preparatów (Pfizer, Moderna, Johnson&Johnson).

Czytaj także:

Spośród tych dorosłych, którzy nie przyjęli jeszcze żadnej dawki, większość nie ma zamiaru tego uczynić - wynika z sondażu CNN. To dokładnie 26 proc. dorosłej populacji USA. Odsetek ten nie zmienił się od poprzedniego takiego badania w marcu.

16 proc. dorosłych Amerykanów deklaruje natomiast, że jeszcze nie otrzymało zastrzyku, ale zamierza go przyjąć.

Z badania wynika, że wielu sceptyków szczepień to Republikanie. 44 proc. wyborców tej partii deklaruje, że nie chce przyjąć preparatu przeciwko COVID-19. Takie stanowisko podziela też 28 proc. wyborców niezależnych oraz 8 proc. Demokratów.

Sondaż wykazuje podziały w kwestii tego, czy szczepionka powinna być obowiązkowa w przypadku wykonywania niektórych czynności.

shutterstock astrazeneca free szczepionka free 1200.jpg
60 mln dawek do rozdysponowania. USA wyeksportują preparat AstraZeneki

Podziały wśród Amerykanów

Większość (72 proc.) Amerykanów jest przeciwna, by była ona konieczna do zakupów w sklepach spożywczych. 52 proc. nie popiera także wymogu szczepienia dla pracowników wracających do biur. Opinia publiczna jest po równo podzielona przy ocenie tego, czy zobowiązani do zastrzyków powinni być uczniowie.

Prezydent Joe Biden powiedział, że nie wyklucza obowiązku szczepień w wojsku, zastrzegając, że jest to "trudna decyzja". W sprawie kluczową rolę odgrywać będą zalecenia ze strony Pentagonu.

Spośród tych wojskowych, którym zaoferowano szczepienie, odmówiła blisko jedna trzecia. Na początku kwietnia Pentagon poinformował, że 4 na 10 marines decyduje się zrezygnować z zastrzyku.

Apel Baracka Obamy

- Zaszczepcie się najszybciej jak się da - wezwał młodych Amerykanów na platformie społecznościowej TikTok były prezydent USA Barack Obama. Od blisko dwóch tygodni w Stanach Zjednoczonych na zastrzyk przeciwko COVID-19 mogą zapisać się wszyscy powyżej 16. roku życia.

- Szczepienie to jedyny sposób, byśmy wrócili do tego wszystkiego, co kochamy - od bezpiecznego spędzania czasu z dziadkami po koncerty i oglądanie na żywo rozgrywek sportowych - przekonywał Obama.

Wzywając do zaszczepienia się "najszybciej jak się da", gospodarz Białego Domu w latach 2009-2017 przypomniał, że wszyscy Amerykanie powyżej 16. roku życia mogą zapisać się na zastrzyk przeciwko COVID-19. Jak zapewnił, wszystko jest bezpieczne.

Niepokojące sondaże

Pod koniec kwietnia w USA spada tempo szczepień, a punktowo podaż preparatów przeciwko koronawirusowi przewyższa już popyt. Epidemiologów niepokoją sondaże, które wykazują, że nawet co czwarty Amerykanin deklaruje, że nie chce się zaszczepić. Władze starają się przekonać sceptyków i ostrzegają, że ich stanowisko może skutkować opóźnieniem w otwieraniu gospodarki.

TikTok to popularna wśród młodych platforma społecznościowa. Zgodnie z sondażami w USA, osoby poniżej 25. roku życia są mniej chętne do szczepień niż starsi.

pb

Czytaj także

Stany Zjednoczone prawdopodobnie znów będą szczepić preparatem Johnson&Johnson. Wydano nowe zalecenia

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 00:20
Panel doradczy amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zalecił w piątek wznowienie szczepień przeciwko koronawirusowi preparatem Johnson&Johnson. Oznacza to, że prawdopodobnie już w najbliższych dniach dawki tej firmy będą ponownie powszechnie podawane w USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe badania dot. szczepionek. Jedna dawka zmniejsza ryzyko przeniesienia koronawirusa o połowę

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 08:08
 - Jedna dawka szczepionki przeciwko COVID-19 może zmniejszyć ryzyko przenoszenie zakażeń w gospodarstwach domowych nawet o połowę - wskazują nowe badania przeprowadzone przez Public Health England (PHE).
rozwiń zwiń

Czytaj także

BioNTech i Pfizer chcą dopuszczenia szczepionek dla dzieci od 12 lat

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 14:54
Konsorcjum BioNTech i Pfizer złożyło do Europejskiej Agencji Leków wniosek o dopuszczenie szczepionek przeciw COVID-19 dla młodzieży w wieku od 12 do 15 lat. Prośba jest o rozszerzenie zezwolenia na stosowanie szczepionek, które obecnie są dostępne dla osób powyżej 16 roku życia.
rozwiń zwiń