Polska pomoc humanitarna dotarła do Indii. Wiceszef MSZ: jesteśmy gotowi kontynuować to wsparcie
Do Indii dotarła pomoc humanitarna z Polski. Chodzi o koncentratory tlenu, które mają pomóc w leczeniu chorych na COVID-19. To właśnie Indie są obecnie krajem, w którym panuje najgorsza na świecie sytuacja epidemiczna.
2021-05-07, 12:47
Sprzęt medyczny dotarł do Indii na pokładzie samolotu, który wieczorem wystartował z Warszawy. Potwierdził to w rozmowie z Polskim Radiem wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. - Samolot z polską pomocą humanitarną dotarł do Indii. Przekażemy indyjskiemu Czerwonemu Krzyżowi 100 sztuk koncentratorów tlenu, które będą wspomagać terapię najciężej chorych na COVID-19 - powiedział Paweł Jabłoński.
Powiązany Artykuł
Liczba zgonów w związku z COVID-19 na świecie przekroczyła 3 mln. W Indiach kolejny rekord zakażeń
Posłuchaj
Władze Indii proszą o pomoc
O pomoc poprosiły indyjskie władze poprzez ambasadę w Warszawie. Wiceszef polskiej dyplomacji nie wykluczył, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to Polska będzie gotowa udzielić dalszej pomocy Indiom. - Ta sytuacja jest bardzo poważna. Jesteśmy też gotowi, żeby reagować na te potrzeby w przyszłości. Jeśli takie zapotrzebowanie będzie, to z pewnością Indie mogą liczyć na Polskę. Jesteśmy bardzo solidarni z państwami, które zwracają się do nas o pomoc - dodał Paweł Jabłoński.
Koncentratory tlenu to urządzenia, które wspomagają oddychanie osób najciężej chorych na COVID-19. Dwa dni temu zbiórkę na zakup takich właśnie maszyn dla Indii rozpoczęła też Polska Misja Medyczna.
- Szeroki dostęp do szczepionek. Szefowa KE poparła apel Mateusza Morawieckiego
- Uwolnienie patentów na szczepionki. Dworczyk: stanowiska Polski i USA są zbieżne
Wsparcie od Polski, USA, Wielkiej Brytanii i UE
Powiązany Artykuł
"Szczepienia nie wystarczą". KE chce dopuścić pięć leków na COVID-19 przed końcem roku
Indie są obecnie najmocniej dotkniętym koronawirusem krajem na świecie. Minionej doby odnotowano tam największą liczbę zakażeń od początku epidemii. W całym kraju wykryto 414 tysięcy nowych zachorowań, a łączna liczba ofiar to obecnie 234 tysiące. W szpitalach w największych miastach brakuje miejsc dla pacjentów, kończą się też zapasy tlenu.
Prócz Polski, pomoc na miejsce wysłały też m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Unia Europejska.
jmo
REKLAMA