Wspólny apel 21 prezydentów państw UE. Chodzi o przyszłość Europy
Prezydenci krajów Unii Europejskiej wspólnie apelują do mieszkańców Wspólnoty, by włączyć się w dyskusję o przyszłości Europy. Politycy opublikowali właśnie wspólny list w tej sprawie. Stało się to w przededniu organizowanej w Strasbourgu pierwszej debaty na ten temat.
2021-05-08, 06:47
Pod listem, który Polskiemu Radiu udostępnili polscy dyplomaci, znalazły się podpisy 21 prezydentów, w tym prezydenta Polski Andrzeja Dudy, Francji Emmanuela Macrona czy Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Polska wraz z 15 państwami UE wspiera Indie. KE: wartość pomocy przekroczyła 100 mln euro
List prezydentów
Politycy piszą, że pandemia COVID-19 przypomniała Europejczykom, jak ważne są zdrowie, stosunek do przyrody, solidarność i wspólna praca. "Pokazała też siłę integracji europejskiej, a także jej słabości" - podkreślają.
Prezydenci apelują, by jak najwięcej osób włączyło się w debatę o przyszłości Unii Europejskiej. Pierwszą okazją będzie organizowane w niedzielę, w Dniu Europy, w Strasburgu pierwsze spotkanie w ramach cyklu "Konferencja w sprawie przyszłości Europy".
Prócz polityków mają w niej wziąć udział liderzy społeczni, aktywiści oraz młodzież. Cały cykl ma być okazją do wysłuchania głosów obywateli Unii i ma pomóc w stworzeniu planu reform Wspólnoty.
REKLAMA
- Dobiegł końca szczyt UE w Porto. Punktem spornym zawieszenie patentów na szczepionki
- Zakończył się szczyt unijny w Porto. Szef PE: potrzebujemy zachowania jedności
- Szczyt unijny w Porto. Szefowa KE: trzeba znieść blokadę eksportu szczepionek
Wyzwania stojące przed UE
Powiązany Artykuł
Premier dziękuje szefowej KE za poparcie globalnego udostępniania szczepionek. "To nasz obowiązek"
Prezydenci piszą w liście, że najważniejszymi wyzwaniami Unii są obecnie kryzys klimatyczny, konkurencyjność gospodarcza Europy oraz transformacja cyfrowa. Dodają, że mimo słabości Unii, każdemu z jej członków byłoby znacznie trudniej działać w pojedynkę.
Politycy argumentują, że Europejczycy potrzebują silnej i skutecznej Unii, a także takiej, z którą wszyscy mogą się identyfikować. Niedzielna konferencja w Parlamencie Europejskim w Strasburgu ma otworzyć cykl debat, planowany na najbliższe dwa lata.
jmo
REKLAMA
REKLAMA