"Kochał Boga, rodzinę i sprawiedliwość". Beatyfikacja zamordowanego przez mafię sędziego Livatino

Kościół ogłosi dziś błogosławionym męczennikiem włoskiego sędziego Rosario Livatino, zamordowanego w 1990 roku przez sycylijską mafię. Msza święta beatyfikacyjna rozpocznie się o godzinie 10 w Bazylice Katedralnej w Agrigento na Sycylii, gdzie jego doczesne szczątki zostały przeniesione z rodzinnego miasta Canicattì. Rosario Angelo Livatino, zapamiętany przez świadków jego życia jako "człowiek kochający Boga, rodzinę i sprawiedliwość", będzie pierwszym sędzią w historii, którego Kościół ogłosi błogosławionym.

2021-05-09, 08:43

"Kochał Boga, rodzinę i sprawiedliwość". Beatyfikacja zamordowanego przez mafię sędziego Livatino
Sędzia Rosario Livatino. Foto: Forum/Zuma Press/Caramanna/Giacomino

W latach 1979 - 1989 był zastępcą prokuratora w sądzie Agrigento, potem objął stanowisko sędziego. Bezkompromisowy w walce z przestępczością, konfiskował majątki mafii i przyczynił się do wykrycia afery korupcyjnej na Sycylii. Według relacji jego rodziców, Rosario Livatino wiedział, że mafia planuje na niego zamach, nie chciał jednak ochrony. - Lepiej, żeby zginął jeden, niż kilku - mówił.

Powiązany Artykuł

1200_papież_shutterstock.jpg
"Są Herodami naszych czasów". Papież Franciszek potępił działania mafii

Zginął w wieku 38 lat, 21 września 1990 roku, zastrzelony przez czterech członków organizacji mafijnej Stidda, w drodze z Agrigento do Caltanissetty. Zakrwawiona koszula sędziego była jednym z dowodów w procesie jego zabójców, którzy zostali skazani na dożywocie. Ma ona być wystawiona podczas dzisiejszej mszy beatyfikacyjnej.

Sędzia Rosario Livatino został zapamiętany jako człowiek głęboko wierzący, który codzienną pracę łączył z modlitwą, działał w Akcji Katolickiej. "Sprawiedliwość jest konieczna, ale nie wystarczy. Może i musi być przezwyciężona przez prawo miłości" - pisał w swoich notatkach.

"Sędzia powinien prezentować się jako osoba poważna, zrównoważona, odpowiedzialna. Jako ktoś zdolny skazać, ale także zdolny zrozumieć. Tylko wtedy zostanie przyjęty przez społeczeństwo: kimś takim i tylko kimś takim jest sędzia w każdych czasach. Jeśli pozostanie zawsze wolny i niezawisły, dowiedzie, że jest godny swojej roli. Jeśli zachowa uczciwość i bezstronność, nigdy nie zdradzi swojego mandatu" - pisał Rosario Livatino.

REKLAMA

Czytaj także:

W 1993 roku papież Jan Paweł II podczas wizyty w Agrigento nazwał go "męczennikiem sprawiedliwości i pośrednio wiary". Sędzia Rosario Livatino zostanie ogłoszony błogosławionym męczennikiem Kościoła w 28. rocznicę przemówienia świętego Jana Pawła II w Agrigento, wymierzonego w mafię. Pod koniec stycznia tego roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeńskiej śmierci Rosario Livatino.

IAR/dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej