more_horiz
Wiadomości

Związek Polaków na Białorusi: prokuratura przedłużyła areszt Andżeliki Borys o trzy miesiące

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 14:00
Prokuratura generalna Białorusi podjęła decyzję przedłużenia o trzy miesiące aresztu tymczasowego dla Andżeliki Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi, podobnie postąpiono w przypadku Marii Tiszkowskiej. Informuje o tym portal internetowy Związku Polaków "znadniemna.pl". Na razie informacja ta nie została potwierdzona przez oficjalne źródła.
Andżelika Borys
Andżelika BorysFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Zbigniew Rau free twitter 1200.jpg
Szef MSZ w Brukseli: pakiet gospodarczy dla Białorusi zostanie opublikowany w przyszłym miesiącu

Redaktor naczelny portalu "znadniemna.pl" Andrzej Pisalnik powiedział Polskiemu Radiu, że informację o przedłużeniu śledztwa uzyskano z wiarygodnego źródła.

- Dowiedzieliśmy się, że w ostatnich dniach podjęto decyzję o przedłużeniu tymczasowego aresztu wobec Pani prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys o kolejne miesiące - powiedział dziennikarz.


Posłuchaj
00:15 pisalnik1.mp3 Andrzej Pisalnik o przedłużeniu aresztu prezes ZPB (źr. IAR)

To w sumie oznaczać będzie pięć miesięcy pobytu Andżeliki Borys w areszcie śledczym „Waładarka” od momentu jej osadzenia w tym więzieniu - podaje ZPB. 

- Ponadto udało nam się dowiedzieć, że przedłużenie terminu tymczasowego aresztowania o trzy najbliższe miesiące zastosowano także wobec prezes Oddzialu ZPB w Wołkowysku – Marii Tiszkowskiej. Należy się domyślać, że reszta uwięzionych Polaków – prezes Oddziału ZPB w Lidzie Irena Biernacka i członek Zarządu Głównego ZPB Andrzej Poczobut także pozostaną w areszcie do co najmniej połowy sierpnia - podaje portal znadniemna.ol

Liderzy polskiej mniejszości są przetrzymywani od drugiej połowy marca w areszcie w Mińsku.

Są oni więzieni pod zarzutem m.in. "podżegania do nienawiści na tle narodowościowym". Jest to związane z upamiętnianiem żołnierzy wyklętych przez polską mniejszość na Białorusi.

IAR/znadniemna.pl/agkm

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem